tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Usługi Parkieciarskie Mateusz Pręcikowski ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Zawiążą partnerstwo?

 
11 kwietnia w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli lokalnych instytucji i organizacji. Miało na celu zawiązanie partnerstwa na rzecz rozwoju edukacji i kultury z wykorzystaniem nowoczesnych technologii teleinformatycznych


W 2011 roku PiMBP przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek, realizowanego w Polsce w latach 2009?2013 przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i mającego na celu wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych. Fundatorem przedsięwzięcia jest Polsko?Amerykańska Fundacja Wolności, która od swojego partnera, Fundacji Billa i Melindy Gatesłów, otrzymała grant w wysokości 28 mln dolarów na szkolenia bibliotekarzy, wsparcie teleinformatyczne bibliotek w Polsce, wzmocnienie systemu bibliotecznego oraz działania promocyjne. Jednym ze zobowiązań wynikających z uczestnictwa w Programie Rozwoju Bibliotek jest zainicjowanie współpracy partnerskiej lokalnej społeczności. Może ona dotyczyć zidentyfikowanej potrzeby środowiska albo być partnerstwem strategicznym na rzecz szeroko rozumianego rozwoju.
W spotkaniu inicjującym partnerstwo wzięli udział: dyrektor ZSP nr 1 Marek Zieliński wraz z bibliotekarką Marzeną Jarugą oraz uczennicami Anną Rzepką i Klaudią Skorupą, dyrektorka ZSS nr 3 Aneta Tokarska z uczennicą Anną Walaszczyk, reprezentantki ZSS nr 2 Eliza Wiktorowicz i Weronika Knap, dyrektor Muzeum Regionalnego Tomasz Łuczkowski, dyrektorka MDK Monika Matusiewicz, prezeska opoczyńskiego PTTK Halina Kaftan, przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Oświaty i Kultury Rady Miejskiej Barbara Wacławiak, prezeska opoczyńskiego stowarzyszenia UTW Bogumiła Mazur wraz z Elżbietą Łęgosz i Barbarą Dudzińską oraz przyjaciel biblioteki Wiktor Biernacki.
Instruktorka PiMBP, Iwona Chróstowska opowiedziała o Programie Rozwoju Bibliotek, jego celach oraz o tym, co otrzymuje każda placówka biblioteczna, biorąca w nim udział. Reprezentantka Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, trenerka Magdalena Świergolik wyjaśniła na czym polega partnerstwo i dlaczego warto do niego przystąpić oraz opowiedziała o możliwościach, jakie stwarza biblioteka. Trzecia zabrała głos dyrektorka PiMBP Bożena Świątek?Mazur. Mówiła o nowoczesnych technologiach teleinformatycznych oraz digitalizacji zbiorów.
Po wystąpieniach dotyczących przystąpienia do partnerstwa, głos na ten temat zabrali goście. Pierwszy wypowiedział się dyrektor muzeum, Tomasz Łuczkowski. Poparł pomysł digitalizacji zbiorów, dzięki czemu ważne materiały nie znikną z biblioteki i będą mogły służyć pokoleniom przez wiele lat. Wyraził również chęć uczestnictwa w partnerstwie. Pozytywna była także opinia Moniki Matusiewicz: Jest masa potrzeb aby zbudować taką platformę. My bardzo chętnie przystąpimy do takiego partnerstwa ? powiedziała dyrektorka Miejskiego Domu Kultury. Dyrektorce ZSS nr 3 Anecie Tokarskiej, podobnie jak Tomaszowi Łuczkowskiemu, spodobał się pomysł digitalizacji zbiorów. Zaznaczyła jednak, że równie ważne jest położenie nacisku na edukację młodzieży z zakresu umiejętności korzystania z tradycyjnych źródeł informacji. Barbara Wacławiak poparła natomiast pomysł stworzenia portalu wymiany informacji i doświadczeń dla młodzieży. Pomysł partnerstwa poparła także prezeska opoczyńskiego PTTK Halina Kaftan. Spodobała jej się także idea zacieśnienia współpracy pomiędzy instytucjami tworzącymi to partnerstwo. Głos w sprawie zabrali również przedstawiciele samorządów uczniowskich. Młodzież ze swojej strony zadeklarowała rozpowszechnienie w środowisku szkolnym informacji o proponowanych działaniach oraz zobowiązała się do zbadania oczekiwań młodych ludzi w tym zakresie.
Spotkanie zwieńczyło wystąpienie dyrektorki PiMBP, która podziękowała gościom za burzliwą dyskusję. Przypomniała także o terminie kolejnego spotkania, bowiem za miesiąc podjęte zostaną decyzje dotyczące przystąpienia do partnerstwa.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (771) z dnia 20 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »