tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Wmurowali akt

 
W zasadzie już od samego początku działalności w siedzibie przy ul. Mickiewicza policjanci zmagali się z ciasnotą i niedostosowaniem budynku do ich potrzeb. Co jakiś czas pojawiały się nowe koncepcje rozbudowy czy przebudowy ? wszystkie jednak były mniej więcej tym, czym łatanie dziur w jezdni po zimie ? problem chwilowo znikał, by pojawiać się na nowo, ze zdwojoną siłą. Nic więc dziwnego, że kolejni komendanci powiatowi starali się o budowę całkowicie nowej siedziby komendy powiatowej. Pojawiały się coraz to inne propozycje lokalizacji, ale wciąż brak było tej ostatecznej decyzji. Ale wreszcie zapadła w 2011 r. Budujemy!


14 stycznia 2011 roku, podczas odprawy rocznej, w obecności wojewody łódzkiego Jolenty Chełmińskiej oraz przedstawiciela KGP, nadinspektora Waldemara Jarczewskiego podpisane zostało porozumienie pomiędzy komendantem wojewódzkim, insp. Markiem Działoszyńskim, starostą Janem Wieruszewskim i burmistrzem Janem Wieruszewskim dotyczące przekazania działki pod budowę siedziby komendy powiatowej. W ministerialnym budżecie zaklepano na ten cel niezbędne środki, sporo ze swej strony zaoferowali samorządowcy z powiatu, Opoczna i pozostałych gmin.
W czerwcu 2011 r. zaakceptowany został przedłożony przez KWP w Łodzi plan budowy obiektu. Celem umożliwienia inwestycji pod koniec roku finansowego wsparcia udzielili: marszałek woj. łódzkiego ? 500 tys. zł, gm. Sławno ? 50 tys. zł oraz gm. Paradyż ? 25 tys. zł. Komenda główna przekazała na ten cel 4.820.000 zł. Do inwestycji swój wkład wniosło miasto i gm. Opoczno ? przekazując bezpłatnie działkę budowlaną oraz starostwo ? 100. tys zł. Inwestycja mogła być realizowana również dzięki dużej pomocy Urzędu Marszałkowskiego. Całkowity koszt inwestycji wynosi ok. 12 mln zł. Planowany koniec ? 23 grudnia 2013 r. ? taki prezent na święta.
W listopadzie 2011 r. rozstrzygnięty został przetarg na budowę KPP w Opocznie i od razu rozpoczęły się prace przy ul. Zielonej, gdzie ostatecznie wyznaczono lokalizację. Tak na marginesie, musiałam szybko sprawdzić, gdzie jest ta ulica, bo nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. I nic dziwnego, jest położona dość daleko od centrum, na osiedlu Piastowskim, tuż za Opteksem.
18 kwietnia w Opocznie zrobiło się niebiesko ? pojawiło się mnóstwo policyjnych radiowozów i mundurów. To przyjechali zaproszeni goście ? komendanci i naczelnicy wydziałów ze wszystkich jednostek garnizonu łódzkiego. Przyjechali do Opoczna na szkolenie i by wziąć udział we wmurowaniu aktu erekcyjnego w budowanej siedzibie KPP. O godz. 13.00 komendant, insp. Janusz Myga z pełnym ceremoniałem przywitał zaproszonych gości: wojewodę łódzkiego Jolantę Chełmińską, wicemarszałków ? Dorotę Ryl i Artura Bagieńskiego, przewodniczącego Sejmiku Marka Mazura, posłów Dorotę Rutkowską, Artura Ostrowskiego, Roberta Telusa oraz przedstawicielkę Krystyny Ozgi. Komendę Główną Policji reprezentował mł. insp. Tomasz Safiański, zaś KWP w Łodzi ? komendant wojewódzki, insp. Dariusz Banachowicz.
Insp. Myga podziękował wszystkim za okazaną pomoc w inwestycji i wyraził nadzieję, że dalsza budowa będzie przebiegać sprawnie i wkrótce wszyscy będą mogli gościć już nie na świeżej wylewce, lecz pod dachem. Potem głos zabierali zaproszeni goście. I wreszcie przyszedł moment odczytania treści aktu erekcyjnego, podpisania go i zamknięcia w specjalnej tubie, wraz z pamiątkowymi zdjęciami z poszczególnych etapów inwestycji. Akt został wmurowany przez gości w przygotowanej niszy, zaś o fachowe jej zamknięcie zadbał wykonawca zakład ?Grand? Andrzeja Grygiela oraz kierownik budowy Kazimierz Chronowski.
Na wniosek komendanta głównego Policji, nadinsp. Marka Działoszyńskiego, w uznaniu zaangażowania i pomoc w inicjatywie powstania nowej siedziby KPP w Opocznie, minister spraw wewnętrznych uhonorował Złotym Medalem ?Za zasługi dla policji? wicemarszałka Artura Bagieńskiego oraz wójta gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego.
Miłym akcentem tej uroczystości było też wyróżnienie nadkom. Wojciecha Dworaka, który zorganizował zbiórkę krwi dla chorego policjanta z komisariatu w Drzewicy. Akcja cieszyła się ogromnym odzewem (zebrano ok. 112 l krwi) i przyczyniła się do zintegrowania policjantów z całego garnizonu. Dostrzegł to i docenił także insp. Dariusz Banachowicz.
Na zakończenie uroczystości wszyscy obecni mogli wpisać się do ?Księgi pamiątkowej?.

Goście podpisali akt erekcyjny

Podczas uroczystości trwały intensywne prace budowlaneArtykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (771) z dnia 20 Kwietnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »