We wrześniu i październiku przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania "Nad Drzewiczką" uczestniczyli w dwóch zagranicznych wizytach studyjnych. Odwiedzili Węgry i Rumunię
Celem pierwszego wyjazdu, zorganizowanego przez Polską Sieć LGD, były Węgry. Do udziału w przedsięwzięciu LGD "Nad Drzewiczką" zgłosiła Irenę Kwiecień, która pełni w stowarzyszeniu funkcję skarbnika. Przedstawicielka Drzewicy poznawała kraj naszych bratanków od 23 do 27 września.
Motyw przewodni wizyty dotyczył wymiany doświadczeń, podsumowania realizacji programu Leader 2007?2013 oraz perspektyw unijnego finansowania na lata 2014?2020. Zakres tematyczny obejmował trzy główne zagadnienia: "Wytyczenie właściwego kierunku wspólnych działań polskich i węgierskich lokalnych grup działania", "Zdobycie konkretnej i szczegółowej wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich" a także "Wyciągnięcie wniosków z realizacji programu Leader w Polsce i na Węgrzech oraz zdobycie wiedzy na temat procedur jego wdrażania w nowym okresie programowania".
Irena Kwiecień podejmowała te kwestie m.in. podczas międzynarodowej konferencji i spotkań z udziałem przedstawicieli węgierskich władz różnego szczebla. Oprócz tego miała okazję zwiedzić Budapeszt, Wyszehrad oraz Szentendre. Wspólnie z polską grupą udała się także nad Balaton ? najcieplejsze jezioro w Europie.
Uczestnicy drugiej wizyty studyjnej pojechali na Węgry i do Rumunii. Tym razem organizacja leżała po stronie Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Województwa Łódzkiego oraz Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.
Ofertę skierowano do przedstawicieli LGD oraz rolników z naszego województwa, specjalizujących się przede wszystkim w produkcji zwierzęcej. Każda grupa mogła wytypować tylko jednego przedstawiciela, przy czym nie było gwarancji udziału w wyjeździe.
Wśród zakwalifikowanych znalazła się Renata Kałużna z Radzic Dużych. Poza tym, że jest rolnikiem, zasiada w Radzie LGD "Nad Drzewiczką" i szefuje stowarzyszeniu KGW "Radziczanki". Przedstawicielem Izb Rolniczych był natomiast Marek Sarwa ze Krzczonowa, jednocześnie członek Rady Gminy i Miasta w Drzewicy.
Wizyta odbyła się w dniach 5?12 października. Jej uczestnicy poznali system doradztwa rolniczego na Węgrzech i w Rumunii oraz system dopłat bezpośrednich, a ponadto najczęstsze problemy miejscowych rolników oraz sposoby ich rozwiązywania.
W węgierskim Debreczynie miało miejsce spotkanie z przedstawicielami Agencji Rolniczej i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Narodowej Izby Rolnictwa i Narodowej Agencji Ekonomiki Rolnictwa.
Z kolei w Satu?Mare w Rumunii doszło do rozmów z pracownikami Agencji Płatniczej, Rozwoju Obszaru Wsi i Rybołówstwa (APIA) oraz spotkania z grupami aktywności lokalnej, podczas którego nadarzyła się okazja do wymiany doświadczeń w zakresie finansowania i rozliczania unijnych projektów. Rozmawiano o możliwościach rozwoju agroturystyki, aktywizacji mieszkańców i rozwijaniu ich przedsiębiorczości.
Polscy rolnicy mieli również okazję zwiedzić winnice, winiarnie, strusią farmę oraz gospodarstwa nastawione na produkcję mleka i mięsa wołowego. Poznali specyfikę produkcji owczarskiej.
Oprócz tego degustowali potrawy regionalne, podziwiali pokaz regionalnych tańców i przyśpiewek ludowych. Razem z gospodarzami zadeklarowali chęć dalszej współpracy na wielu płaszczyznach.
W międzynarodowej konferencji na Węgrzech wzięła udział Irena Kwiecień
Rolnicy uczestniczący w wyjeździe na Węgry i do Rumunii
|