tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Walczą o Eko–Lidera

 
Gmina Drzewica po raz trzeci bierze udział w wojewódzkim konkursie „Eko–Lider”. Dotychczas zajmowała miejsca trzecie i drugieWywiadu udzielają gimnazjaliści


Eko–Lider to konkurs dla wszystkich gmin i miast województwa organizowany przez Fundację Europa we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Telewizją Łódź, Radiem Łódź i agencją telewizyjną Info Express. Celem jest wyłonienie najlepszych samorządów, które na swoim terenie prowadzą inwestycje, edukację, akcje i przedsięwzięcia proekologiczne. Inicjatywę wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a patronat sprawuje łódzki kurator oświaty.
Podobnie jak poprzednich edycjach pierwszy etap konkursu polegał na wypełnieniu i odesłaniu eko–ankiet dotyczących stanu bieżącego oraz osiągnięć samorządu w okresie ostatnich trzech lat. Jury oceniało m.in. zrealizowane inwestycje wodociągowe i kanalizacyjne, gospodarkę odpadami, ochronę powietrza i oszczędność energii, edukację ekologiczną dzieci i młodzieży oraz integrację ekologiczną środowisk lokalnych. Dwadzieścia gmin i miast z największą ilością punktów za ankiety otrzymało nominacje do drugiego etapu konkursu. Po raz trzeci w gronie finalistów znalazła się Drzewica i dzięki temu ma szansę na kolejną statuetkę „Eko–lidera”.
Główny etap konkursu właśnie się rozpoczyna. Zakłada przeprowadzenie eko–turnieju szkół gimnazjalnych oraz emisję prezentacji miast i gmin na antenie TVP 3 Łódź.
Gimnazjum im. Jana Pawła II jest już po pierwszej rundzie eko–turnieju. 21 czerwca uczniowie pisali test ekologiczny w Pałacu Młodzieży w Łodzi. Anita Bednarczyk, Edyta Kwiatkowska i Artur Klimek wypadli bardzo dobrze. Zdobyli 90 punktów, dzięki czemu szkoła awansowała do wrześniowego finału turnieju a gmina otrzymała 10 punktów w konkursie.
We wtorek, 29 czerwca odbyła się z kolei rejestracja materiału filmowego do cyklu „Eko–lider”. Ekipa TVP Łódź odwiedziła m.in. tor kajakowy i ujęcie wody w Strzyżowie, przeprowadziła wywiady z burmistrzem Reszelewskim, prezes PGKiM Bożeną Pilipczuk i gimnazjalistami. Nagrała też występ grupy wokalnej z drzewickiej podstawówki.
Program o Drzewicy zostanie wyemitowany w łódzkiej „trójce” w wakacje. Premiera w środę, 11 sierpnia o godz. 19.15, powtórka w czwartek o 16.45. Uroczyste podsumowanie „Eko–lidera 2010”, ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród odbędzie się 20 września w Urzędzie Marszałkowskim. O ostatecznych wynikach zadecyduje łączna suma punktów uzyskanych w obu etapach konkursu.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (677) z dnia 2 Lipca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »