tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 W tym tygodniu obchodzimy:

 

* 23 lipca:
Polska: Dzień Włóczykija, jeden z dni w kalendarzu obchodów nietypowych. Wypada w środku wakacji, przez co jest wykorzystywany przez wielu organizatorów wypoczynku jako motyw przewodni nietypowych wycieczek. To dobry dzień na krótką wyprawę albo chociażby spacer. Tak naprawdę praktycznie wszyscy mamy przecież w sobie tzw. żyłkę do "włóczykijstwa". Określenie to oznacza po prostu turystę, który zwiedził lub zwiedza duży obszar świata lub kraju. Pojęcie pochodzi od żaków, średniowiecznych studentów, którzy wędrując od miasteczka do miasteczka zajmowali się w celach zarobkowych tworzeniem i odtwarzaniem świeckiej poezji miłosnej, satyrycznej i okolicznościowej. I choć współcześnie włóczykij bardziej kojarzy się z postacią z serii książek i serialu animowanego "Muminki", to warto jednak ten letni wieczór uczcić krótką przechadzką dla zdrowia.

24 lipca:
Polska: Święto Policji, ustanowione 21 lipca 1995 roku, przy nowelizacji ustawy o policji. Dzień tego święta przypada na rocznicę powołania w 1919 roku polskiej Policji Państwowej. Z reguły w przeddzień święta w Komendzie Stołecznej Policji odbywa się uroczystość wręczenia odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe. Wręczane są wyróżnienia i medale: "Za zasługi dla policji", "Za długoletnią służbę", "Krzyż Zasługi za Dzielność" oraz odznaki "Zasłużony Policjant". Święto Policji jest również okazją do złożenia wieńców i wiązanek przed tablicami i pomnikami poświęconymi pamięci poległych na służbie. 23 lipca 2010 roku w warszawie nastąpiło odsłonięcie pomnika ku czci funkcjonariuszy Policji Państwowej pełniących służbę na terenie powiatu pruszkowskiego, pomordowanych w Katyniu w 1940 roku. Wcześniej, bo 14 maja 2010 roku, w Poznaniu, odsłonięto pomnik Pamięci Pomordowanych Policjantów, upamiętniający 395 policjantów zamordowanych przez NKWD i Niemców w 1940 roku. Pomnik powstał z inicjatywy nadinsp. Zenona Smolarka, byłego komendanta głównego policji.

* 25 lipca:
Polska: Dzień Bezpiecznego Kierowcy, obchodzony od 2006 roku, w dniu imienin Krzysztofa. Święty Krzysztof jest patronem kierowców, dlatego powstał pomysł obchodzenia tej daty jako Dnia Bezpiecznego Kierowcy. Inicjatywa została podjęta przez krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji "Kierowca bezpieczny".


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (836) z dnia 19 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »