tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Świętowali jubileusz

 Najmłodsci uczetnicy jubileuszu najstarszej szkoły


Szkoła Podstawowa w Modrzewiu z siedzibą w Ziębowie świętowała w minioną sobotę przepiękny jubileusz 100–lecia swego istnienia. Już kilka dni wcześniej w okolicach szkoły widać było wielkie poruszenie. Spokojny zazwyczaj Ziębów zaczął tętnić życiem. – W przygotowaniach brali udział mieszkańcy trzech wsi – mówi Julian Borowiecki. – Dzięki dużemu zaangażowaniu Modrzewia, Ziębowa i Brzustówka, sprawnie oczyściliśmy i przygotowaliśmy teren wokół szkoły.
Uroczystości rozpoczęła msza, którą celebrował proboszcz parafii św. Wojciecha w Kraśnicy, ks. Jacek Bajon. Od pierwszych chwil wytworzyła się serdeczna, rodzinna atmosfera. Oprócz zaproszonych gości do szkoły przyszli przede wszystkim byli absolwenci, emerytowani nauczyciele i wszyscy inni, których los w jakikolwiek sposób splótł się z jej murami. Wzruszającym był fakt, że w pierwszych rzędach zasiedli, najmłodsi uczniowie. To przecież także ich święto.
– Wstępne przygotowania do tak ważnej dla nas uroczystości rozpoczęły się już na jesieni – mówi dyrektorka szkoły Anna Domagalska. – Od lutego natomiast rozpoczęły się regularne próby.
– Musieliśmy dopracować scenariusz w taki sposób, żeby połączyć historię szkoły z nowoczesnością – dodaje nauczycielka Monika Aleksandrowicz. Do programu artystycznego zaproszono przedstawicieli wszystkich uczniów z klas I–VI. Zaprezentowali się widowni w recytacjach, piosenkach oraz tańcu. Przedstawienie przygotowały Bernadeta Frączek–Lewandowska, Joanna Domagała oraz Monika Aleksandrowicz. Występom towarzyszył pokaz wokalny pań z Brzustówka oraz Modrzewia, które przygotował Edward Rogowski.
Wychowanka szkoły i zarazem mieszkanka Ziębowa Urszula Tomasik, zaśpiewała dwie nastrojowe pieśni, udowadniając, że poprzednie pokolenia uczniów mogą bez kompleksów stawać w szranki z obecnymi.
Część oficjalną uroczystości jubileuszowych zakończyła degustacja pysznego tortu, który specjalnie na tę okazję upiekli rodzice dzieci.
Jubileusz był też okazją do wręczenia upominków. Radość była ogromna, bo społeczność uczniowska dostała m.in. drukarkę laserową, projektor multimedialny, aparat cyfrowy, lektury szkolne, piłki i inne przedmioty, które na pewno ułatwią dzieciom zdobywanie wiedzy.
Tyle relacja. Pozwolę sobie jednak na kilka słów komentarza. Wiejskie szkoły, często leżące na uboczu, skazane są na siebie. Nie moją jest rzeczą i nie zamierzam nawet oceniać działań organów prowadzących te placówki. Jest jednak faktem, że nawet sponsorzy chętniej wspierają szkoły miejskie, których sytuacja materialna i tak jest bardzo dobra. W efekcie powstają olbrzymie dysproporcje w wyposażeniu placówek, co siłą rzeczy przekłada się na edukacyjny start dzieci. Jest smutne, że potrzeba było obchodów stulecia, żeby szkoła wreszcie doczekała się pierwszego w swojej historii (sic!) aparatu fotograficznego, że o innych urządzeniach, dziś już powszechnych w wielu szkołach, nie wspomnę. Dobrze, że materialne niedogodności przesłania zapał i entuzjazm dzieci, które zdobywają wysokie lokaty w licznych konkursach i przeglądach, dając dowody, że absolutnie nie są gorsze od innych.


rzep   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 22 (673) z dnia 4 Czerwca 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »