tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Bezpieczny wypoczynek podczas ferii

 
Jak co roku opoczyńska policja prowadzi działania prewencyjne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży

Tegoroczne ferie rozpoczną się w województwie łódzkim 15 lutego i potrwają do 28 lutego, jednak jeszcze przed feriami opoczyńska policja rozpoczyna działania profilaktyczne takie jak spotkania z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami ze szkół podstawowych oraz dziećmi z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Pieczę nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży sprawować będą policjanci ruchu drogowego i prewencji.
Policjanci ruchu drogowego będą dbać o bezpieczeństwo na drogach, szczególnie w miejscach wzmożonego ruchu pieszych tak, aby zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków. Będą także kontrolować autokary przewożące dzieci i młodzież, zwracając uwagę na stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.
Pamiętajmy! Jeśli chcemy mieć pewność, że autokar przewożący nasze dzieci jest bezpieczny, skontaktujmy się z policjantami ruchu drogowego z najbliższej jednostki policji, którzy dokonają takiego sprawdzenia. Prosimy jednak dzień wcześniej umówić się na sprawdzenie autokaru, aby uniknąć zbędnego czekania.
Bezpieczeństwo w okresie zimowym
Jeżdżąc na łyżwach korzystaj tylko z zorganizowanych i nadzorowanych lodowisk. Nie wolno urządzać ślizgawek i lodowisk na jeziorach, rzekach, stawach oraz innych zbiornikach wodnych. Niedopuszczalne są zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz pływających krach.
Pamiętaj! Lód może się załamać pod ciężarem człowieka - to jest główna przyczyna wielu wypadków i utonięć w okresie zimowym. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi rysami i pęknięciami.
W przypadku załamania lodu zagrożenie stanowi również bardzo niska temperatura wody i otoczenia, zimowy strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię lodu. W takim przypadku wzywaj pomocy, połóż się płasko na wodzie, rozłóż szeroko ręce i próbuj wpełznąć na lód. Staraj się poruszać w kierunku brzegu leżąc na lodzie.
Zwracaj uwagę na innych - ktoś może potrzebować twojej pomocy. Jeśli zauważysz przypadek załamania lodu, tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc.
Do zjeżdżania na sankach, nartach lub urządzenia ślizgawki wybieraj miejsca oddalone od ruchu samochodowego.
W zimie bądź szczególnie ostrożny - spadające sople lodu, zaśnieżone i oblodzone chodniki mogą stać się przyczyną wypadku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 5 (656) z dnia 5 Lutego 2010r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »