tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Będą pisać

 
Sprawdzian szóstoklasisty to próbny test z wiedzy ogólnej

W czwartek, 4 kwietnia napiszą go uczniowie szkół podstawowych. I choć wyniki sprawdzianu nie mają żadnego wypływu na wybór gimnazjum, jeśli szóstoklasista chce kontynuować naukę w swoim rejonie. To warto wiedzieć, że jeśli uczeń składa papiery do gimnazjum, które jest poza jego rejonem zamieszkania lub jeśli chce się uczyć w renomowanym gimnazjum niepublicznym, wtedy dyrekcja szkoły może brać pod uwagę wyniki sprawdzianu.
Schemat sprawdzianu nie zmienia się od lat. W ciągu 60 minut uczeń ma odpowiedzieć na pytania z języka polskiego, matematyki, historii, przyrody. Szóstoklasiści powinni umieć szukać informacji w tekstach źródłowych oraz radzić sobie z odczytywaniem danych z wykresów czy map. Na sprawdzianie można uzyskać maksymalnie 40 pkt. Najlepiej punktowane są zadania otwarte.
Sprawdzian szóstoklasisty uważany jest za dość łatwy. Jeśli uczeń dokładnie przeczyta podane teksty źródłowe, nie powinien mieć problemów z odpowiedzią na pytania zamknięte. Warto jednak wiedzieć, że uczniowie tracą punkty na tym, iż spieszą się z podaniem odpowiedzi i nie czytają dokładnie poleceń ani tekstów. Sprawdzian, który zdają dzieci na zakończenie nauki w szkole podstawowej, jest obowiązkowy. Można go opuścić jedynie z ważnych, usprawiedliwionych powodów. Wtedy szóstoklasista zdaje test w dodatkowym terminie. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, podobnie jak uzyskanie pozytywnych ocen na świadectwie z wszystkich przedmiotów. Sprawdzian jest obowiązkowy, ale jego wynik nie ma wpływu na promocję. Można uzyskać 0 punktów i trafić do gimnazjum. Podczas pisania sprawdzianu mocny akcent postawiony jest na samodzielną pracę ucznia.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 14 (821) z dnia 5 Kwietnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »