1 marca weszła w życie nowa ustawa abonamentowa. Jej przepisy uprawniają emerytów, rencistów i bezrobotnych do zwolnienia z opłaty abonamentowej
Zgodnie z zapisami nowej ustawy do kręgu osób zwolnionych z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego zaliczono rencistów całkowicie lub okresowo niezdolnych do pracy oraz emerytów, którzy ukończyli 60 lat, a ich emerytura nie przekracza połowy przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Prawo do zwolnienia z płacenia abonamentu przyznano także osobom bezrobotnym oraz korzystającym ze świadczeń pomocy społecznej i świadczeń rodzinnych.
Samo uprawnienie nie oznacza jednak, że osoby wymienione w ustawie zostają automatycznie zwolnione z opłacania abonamentu. Aby zgodnie z prawem przestać płacić abonament, trzeba dopełnić formalności na poczcie. Od 1 marca osoby uprawnione mogą składać na poczcie wnioski w tej sprawie, potwierdzając uprawnienie stosownym dokumentem (np. dokumentu potwierdzającego emeryturę, czy zaświadczenia z urzędu pracy). Zwolnienie z opłaty będzie obowiązywać dopiero od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełniono formalności w tej sprawie. Osoby, które opłaciły abonament na dłuższy okres z góry (np. na cały 2010 r.), dostaną zwrot odpowiedniej kwoty.
Stosowanie się do obowiązku opłacania abonamentu i rejestrowania odbiorników RTV kontrolują pracownicy kartotek RTV Poczty Polskiej. Kontroler, który może pojawić się w naszych domach, powinien się przedstawić, poinformować o celu swojej wizyty i pokazać stosowne upoważnienie. Jeśli prywatni właściciele nie wpuszczą kontrolera do mieszkania czy domu jednorodzinnego, sprawozdanie w tej sprawie jest przekazywane do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W przypadku firm kontrola nie sprawia większych trudności. Warto dodać, że nie jest istotne czy odbiornik działa. Kontroler sprawdza tylko czy jest on zarejestrowany. Dlatego nawet posiadanie niesprawnego radia czy telewizora wiąże się z wizyta na poczcie i złożeniem stosownego oświadczenia w tej sprawie. W przeciwnym razie można zapłacić karę w wysokości 30-krotności opłaty miesięcznej za odbiornik radiowo-telewizyjny.
Jak nas poinformował rzecznik prasowy PP Poczta Polska, bo naczelnik oddziału w Opocznie odmówiła odpowiedzi na proste pytanie - do tej pory cztery osoby zgłosiły się o zwolnienie z płacenia abonamentu. |