tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 „Szlakiem majora Hubala”

 
VI Zimowy harcerski rajd nocny

Od 12 do 14 lutego odbyła się kolejna, tym razem szósta, edycja harcerskiego zimowego rajdu nocnego „Szlakiem majora Hubala”. Jak co roku też, organizatorzy rajdu, tj. 4 Opoczyńska Drużyna Harcerzy Starszych „Trolle” postarali się o wiele ciekawych i nietypowych zadań dla uczestników.
Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Klinika doktora House’a”, co stanowiło dobry pretekst dla konkurencji związanych z ratownictwem medycznym, udzielaniem pierwszej pomocy przedlekarskiej i wiedzą z zakresu samarytanki. Zadania harcerskie uzupełniały pytania z pionierki, terenoznawstwa, sygnalizacji i szyfrów. Dodatkowo pojawiły się pytania dotyczące wiedzy o popularnym serialu telewizyjnym oraz, czego nie mogło zabraknąć, zadania z zakresu tematyki dotyczącej majora Hubala i powołanego przez niego do życia Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego. W tym roku na starcie rajdu stawiło się ok. 80 uczestników, którzy w dziewięciu patrolach pokonywali nocne trasy rajdowe. Oprócz harcerzy reprezentujących Opoczno pojawili się także harcerze z Warszawy i Kutna. Pierwszej nocy uczestnicy mieli do pokonania trasę długości 14 km, na której, w dziesięciu punktach kontrolnych, organizatorzy oceniali poziom wiedzy harcerskiej i wyszkolenia z zakresu musztry. Przemarsz prowadził do Szkoły Podstawowej w Bielowicach, gdzie dzięki uprzejmości dyrektorki Urszuli Wiktorowicz, został zorganizowany pierwszy nocleg. Ostatni patrol dotarł do szkoły o godzinie 3.00 w nocy, ale pomimo zmęczenia znaczna grupa harcerzy zebrała się jeszcze na stołówce szkolnej, aby wspólnie pośpiewać. Ostatni, najwytrwalsi położyli się spać koło 7.00.
O godzinie 9.30, w sobotę rozpoczęły się kolejne zajęcia programowe rajdu. Obejmowały one testy i kwizy medyczne oraz dotyczące serialu „Doktor House”. Uzupełniały je zadania logiczne i matematyczne (sudoku). Obiad, który był pewnym przerywnikiem w tych zajęciach, przygotowały kucharki ze szkoły w Bielowicach i każdy zajadał się ze smakiem pysznym barszczem z kiełbasą. Po ciszy poobiedniej patrole rajdowe prezentowały krótkie programy artystyczne i prezentacje o swoich drużynach lub związane z serialem „Doktor House”.
Wieczorem odbyło się ognisko przy kominku z okazji zbliżającego się Dnia Myśli Braterskiej (22 lutego). Program „kominka” uwzględniał również walentynkowe elementy. W związku z Dniem Zakochanych (14 lutego) w czasie rajdu funkcjonowała także poczta walentynkowa i odbyły się wybory miss i mistera harcerskich walentynek 2010. Po zakończeniu „kominka” i kolacji patrole wyruszyły na trasę drugiej nocy rajdowej i, choć była ona długa (20 km), minęła harcerzom bez większych kłopotów, gdyż tym razem wędrowali bez ciężkich plecaków, które organizatorzy przewieźli na miejsce drugiego noclegu. Zimowa pogoda, która pokrzyżował trochę plany komendzie rajdu (warunki pogodowe sprawiły, że tylko dwa patrole z poza naszego terenu zdecydowały się przyjechać) okazała się łaskawa dla harcerzy (mróz nie był tęgi, a i opady śniegu w normie). Przemarsz prowadził do szkoły w Poświętnem, z którą harcerze z „Trolli” współpracują od wielu lat. Dzięki przychylności dyrektora Macieja Szufladowicza, drugi nocleg rajdowy odbył się w tamtejszym Zespole Szkół Samorządowych. W niedzielę przyszedł czas na najważniejsze - rozstrzygnięcie wyników. Zanim jednak nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród komendant rajdu, harcmistrz Krzysztof Głogowski powitał na harcerskim apelu pułkownika Mariana Zacha z Poświętnego, od wielu lat współpracującego z harcerzami opoczyńskimi, a od tej edycji rajdu honorowego patrona imprezy. Harcerze wręczyli również pułkownikowi pamiątkowe podziękowanie za dotychczasową współpracę i stałą gotowość poświęcenia czasu harcerzom. No i wreszcie w niedzielne przedpołudnie komenda rajdu (ćwik Paweł Sobierski i Paweł Domagała oraz samarytanki Martyna Lebioda i Adriana Matysiak) ogłosiła wyniki. W tym roku rywalizację wygrała 1 Kutnowska Drużyna Wędrownicza im. Tadeusza Rejtana, drugie miejsce zajął patrol łączony z 25 Drzewickiej Drużyny Harcerzy Starszych „Sokół” i 5 Żarnowskiej Drużyny Harcerskiej „Wichry”, a trzecie patrol z 234 Warszawskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Feniks”. Komendant rajdu wręczył zwycięskim ekipom cenne nagrody, pozostałym dyplomy uczestnictwa w imprezie. Na apelu kończącym rajd rozstrzygnięto również walentynkowe wybory. Miss VI Zimowego Harcerskiego Rajdu Nocnego przeważającą większością głosów uczestników została dh. przewodnik Agnieszka Wosek (skarbniczka Hufca), która brała udział w rajdzie w składzie patrolu 26 ODH „Impessa”, a misterem dh HO Jakub Popecki (również 26 ODH „Impessa”). Po zakończeniu apelu harcerze zawiązali tradycyjny krąg, wykonali pamiątkowe zdjęcia i złożyli obietnicę spotkania się na rajdzie za rok.
Za pośrednictwem TOP organizatorzy rajdu serdecznie dziękują za okazaną pomoc w przygotowaniu imprezy dyrektorce Szkoły Podstawowej w Bielowicach Urszuli Wiktorowicz oraz dyrektorowi Zespołu Szkół Samorządowych w Poświętnem Maciejowi Szufladowiczowi. Komenda rajdu przeprasza za wszelkie niedociągnięcia oraz utrudnienia jakie noclegi grupy stu harcerzy spowodowały w wymienionych placówkach oświatowych.
hm. Krzysztof Głogowski „Sęp”
komendant rajdu


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 7 (658) z dnia 19 Lutego 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »