tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 „Nieść chętną pomoc bliźnim”

 
Harcerze się szkolą, by pomagać

Już po raz dziewiąty harcerze z naszego hufca mieli możliwość nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Podczas tegorocznego kursu czternastu harcerzy i instruktorów szkoliło się z zakresu urazów, zatruć, stanów zagrożenia życia, bezpieczeństwa i organizacji miejsca wypadku, wstrząsu, oparzeń, sposobów wzywania pomocy oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Organizatorem kursu była Komenda Hufca ZHP im. Oskara Kolberga w Opocznie (pwd. Łukasz Janiszewski) we współpracy z Harcerskim Klubem Ratownictwa (pwd. Anna Aleksandrowicz).
Przez dwa grudniowe weekendy kursanci brali udział w wykładach i próbowali swoich sił w symulowanych akcjach ratowniczych. Szefem szkolenia był instruktor Harcerskiej Szkoły Ratownictwa phm. Tomasz Sikora, szef Inspektoratu Ratowniczego Chorągwi Dolnośląskiej ZHP. Razem z nim szkolili się instruktorzy HSR z Poznania, Warszawy i Łodzi. Kurs skończył się egzaminem składającym się z trzech części: teoretycznej - rozbudowanego pisemnego testu, resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie oraz udzieleniu pomocy poszkodowanemu w pozorowanym pobiciu z użyciem niebezpiecznego narzędzia.
W dziesięcioletniej historii Klubu był to pierwszy kurs, który zakończył się stuprocentową zdawalnością. Tomasz Chmal, Sara Defratyka, Grzegorz Dębowski, Weronika Duch, Mateusz Grodzicki, Filip Janczak, Katarzyna Józwik, Aleksandra Kowalczyk, Sławomir Kuleta, Łukasz Łochowski, Katarzyna Odrobina, Kuba Popecki, Marta Pokora oraz Mateusz Rucki otrzymają odznakę „Ratownik ZHP” i zasilą swoją wiedzą oraz umiejętnościami HKR. Dzięki temu nadal będziemy mogli sprawnie pełnić służbę na polu ratowania życia i zdrowia ludzi.
W czasie trwania kursu czworo ratowników z naszego hufca uzyskało status instruktora potencjalnego HSR (Anna Aleksandrowicz, Łukasz Janiszewski, Natalia Kaczorowska i Katarzyna Kowalska), co oznacza, że w przyszłości, po ukończeniu kursu instruktorskiego, może to właśnie oni będą szkolić kolejne osoby, mające chęć niesienia pomocy innym.
W ubiegłym roku minęła 10. rocznica powstania HKR w Opocznie. Warto zatem podsumować dotychczasową działalność. Kursy, które dotychczas zorganizowaliśmy wykształciły 63 ratowników ZHP. Braliśmy kilka razy udział w Ogólnopolskich Zawodach Ratowniczych (w 2003 r. - pierwsze miejsce i nagroda naczelnika ZHP w konkurencjach sprawnościowych). Nie licząc imprez miejskich, w których zawsze jesteśmy częścią zabezpieczenia medycznego, byliśmy także obecni podczas białej służby, czyli obstawy medycznej podczas pielgrzymek papieża (Jan Paweł II, Kraków 2002, Benedykt XVI, Kraków 2006), 60. rocznicy likwidacji getta łódzkiego (2004), Zlotu Skautów w Jarosławcu „Green Wave” (2004), otwarcia cmentarza Orląt Lwowskich (2005). Kilku członków naszego klubu, z powodzeniem, już także weryfikowało w prawdziwych wypadkach swoje umiejętności. Oby w przyszłości zdarzało się to jak najrzadziej.
Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom i sympatykom, bez których nasze możliwości działania byłyby znacznie ograniczone, a świeżo upieczonym zdobywcom ratowniczych „blach” gratulujemy i życzymy, aby zdobyte przez nich umiejętności nigdy nie musiały być potrzebne w życiu codziennym.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (651) z dnia 8 Stycznia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »