tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Tajemnice ukryte w nazwach cz. XXXII

 
Parczówek oddalony jest 9 km od Opoczna. Pierwsze wzmianki na temat tej miejscowości pojawiają się w 1520 roku i wówczas jej nazwa brzmiała Parczovek. W 1577 ewoluowała do "Parczovek minor", by następnie osiągnąć obowiązującą do dziś postać ? Parczówek

Według językoznawców, nazwę zawdzięcza oddalonej 9 km wsi Parczów. Parczówek to zatem mały Parczów, czyli zdrobnienie. Według hipotez Ryszarda Brzóski, nazwa Parczów ma swoje korzenie w słowie "parchać" i należałoby kojarzyć ją z parkiem, placem lub polem z odgłosami kozłów, łań czy też jeleni w okresie godowym. Dokładną analizę nazwy "Parczów", zaprezentowaliśmy w poprzednim numerze TOP.
W dokumentach z XV wieku w Parczówku jest 392 mieszkańców, a dziedzicem był Piotr Parczowski herbu Odrowąż. W XVI wieku, według ksiąg poborowych z 1577 roku, wieś była własnością Anny Krzykowskiej. W "Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego" z 1886 roku zawarta jest informacja, że w 1827 roku wieś liczyła 290 mieszkańców.
Miejscowość gwarowo nazywana jest Parcufkiem. Przepływa przez nią Drzewiczka, dopływ Pilicy. W wyniku powodzi w roku 2010 uszkodzony został most łączący Parczówek z Kuraszkowem. Wieś nie jest duża, choć kiedyś były tu aż trzy młyny. Pozostałości jednego z nich wciąż widać obok malowniczego mostu drewnianego. Dwa młyny natomiast wciąż są czynne i korzystają z nich mieszkańcy kilku okolicznych wiosek.
Z figurką, która znajduje się w Parczówku, wiąże się wiele legend. Jedna z nich mówi, że przyniosła ją wiosenna woda. Odtąd pod figurką, w dzień świętego Jana młodzież rozpala ogniska kultywując tym samym tradycje nocy świętojańskiej.
W jednym z młynów jest gospodarstwo agroturystyczne. Gospodarz posiada aż trzy stawy, w których można łowić różne gatunki ryb, w tym również karpie. W Parczówku ma swoją siedzibę prężnie rozwijająca się firma produkująca listwy ceramiczne, profile i płytki.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (828) z dnia 24 Maja 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »