tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Śladami opoczyńskich Żydów

 
W piątek, 29 października, w 68. rocznicę likwidacji opoczyńskiego getta, zorganizowano Konfrontacje Artystyczne „Ślady”





Pomysłodawcą imprez kulturalnych z cyklu konfrontacji artystycznych jest Rafał Kądziela, który monologiem m.in. na temat małych żydowskich miasteczek i znanych artystów pochodzenia żydowskiego, rozpoczął piątkowe spotkanie z kulturą. Potem licznie zgromadzoną publiczność, zaprosił do obejrzenia filmu zrealizowanego przez Andrzeja Paradowskiego, zatytułowanego „Ślady”, bohaterami którego są mieszkańcy Opoczna przywołujący w pamięci swoich dawnych sąsiadów. Żydów, z którymi jeszcze jako dzieci przyjaźnili się, kolegowali bądź po prostu spotykali się na ulicy. Opowiadali o ich zwyczajach, obrzędach, życiu, ale także śmierci. Bohaterowie filmu – zwykli opocznianie, pokazują także ciekawe fotografie, książki, które zaleźli w piwnicach i domach pozostawione kiedyś przez Żydów mieszkających m.in. na ul. Skalnej i Limanowskiego. Projekcja była bardzo wzruszająca i skłaniała do głębszych refleksji. Podczas spotkania wspomniano także o tym, że jeszcze teraz słychać o postawach antysemickich wśród mieszkańców naszego powiatu. Tym bardziej na wyróżnienie zasługuje postawa jednej z pań obecnych na sali, która przyznała się do swoich żydowskich korzeni. Ci, którzy nie mieli okazji zobaczyć tego filmu w piątkowy wieczór, mogą go zobaczyć już w najbliższy czwartek, 4 listopada w TLO. Będzie on wyświetlany w częściach.
Jak bardzo ślady historii są ważne nie tylko dla mieszkańców naszego miasta świadczyły także dwa listy. W pierwszym, przysłanym przez Nathana Beyraka, dyrektora projektu dokumentacji historii mówionej Muzeum Pamięci Holocaustu z Waszyngtonu, padły słowa wdzięczność za poruszanie tematyki Żydów i ich zagłady oraz pielęgnowanie pamięci o naszych niegdysiejszych sąsiadach. Drugi list do organizatorów przysłał Waldemar Oszczęda, który wyraził nadzieję na upamiętnienie najważniejszych miejsc po ludności żydowskiej w naszym mieście. W tej kwestii głos zabrał także burmistrz Jan Wieruszewski, który mówił m.in. o projekcie „Ścieżki pamięci”.
W dalszej część rocznicowych obchodów, inicjator wielu imprez kulturalnych w naszym mieście w tym także konfrontacji artystycznych – Rafał Kądziela z rąk burmistrza otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznane na wniosek dyrektora muzeum przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dla nagrodzonego to był wzruszający moment, a i widzowie docenili jego pracę na rzecz kultury nagradzając owacjami na stojąco.
Po części oficjalnej publiczność została zaproszona na patio MDK i Metro Cafe, gdzie na wszystkich czekały tradycyjne potrawy kuchni żydowskiej. Artyści śląscy przygrywali muzykę klezmerską. To były naprawdę wyjątkowe konfrontacje – pełne wzruszeń, które dodajmy cieszą się coraz większym zainteresowaniem widzów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (695) z dnia 5 Listopada 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »