tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Sport

 Opoczyńskie Dni Morza

 
W piękny, słoneczny czerwcowy piątek zalew w Opocznie ożył i stał się centrum sportu i rekreacji wodnej. Większość osób przebywających 3 czerwca w pobliżu ulicy Wałowej przecierała oczy ze zdumienia, widząc na naszym zbiorniku kolorowe żagle desek windsurfingowych, biały żagiel pływającego jachtu, kajaki turystyczne i górskie oraz motorówkę, a na brzegu dzieci i młodzież szkolną, która przy żeglarskiej muzyce przygotowywała się do udziału w Regatach Kajakowych Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych


Impreza w ramach obchodów Dni Morza ? Opoczno 2011 została zorganizowana przez działające przy Zespole Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym Szkolne Koło Ligi Morskiej i Rzecznej, LUKS Mroczków?Dzielna (sekcję żeglarska) oraz Radę Miejsko?Gminną LZS. Przy organizacji tego typu imprez oprócz dużego nakładu pracy wymagane jest spełnienie wielu warunków formalnych związanych z zabezpieczeniem ratowniczym, udostępnieniem sprzętu itp. Pomocy organizacyjnej podobnie jak w roku ubiegłym udzieliło wiele instytucji, tj.: Ochotnicza Straż Pożarna, Szkoła Sportów AR?Sport, LKK Drzewica, BKS ?Leszcze? Drzewica oraz LTS Opoczno Sport Team.
Pierwsza część Dni Morza miała charakter rywalizacji młodzieży w regatach kajakowych gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przed przystąpieniem do poszczególnych konkurencji ? wyścigów K2 dziewcząt, K2 chłopców i K2 mieszanych, uczestnicy otrzymali instrukcje techniczne i próbowali swoich sił na wodzie. Część zawodników nigdy wcześniej nie pływała kajakiem, jednak doświadczenie instruktorów Piotra Podogrockiego i Andrzeja Króla sprawiło, iż opanowali oni podstawy i mogli przystąpić do zawodów.
Pomimo iż brak doświadczenia bywał widoczny, rekreacyjna forma zawodów sprawiła, że nie było nerwów, a wszyscy startujący mieli dużo zabawy. O zwycięstwie decydował jednak pomiar czasu, więc walka sportowa musiała być.
Za trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji drużynowej zespoły otrzymywały puchary, natomiast indywidualnie dyplomy. Klasyfikacja drużynowa polegała na sumowaniu punktów zdobytych przez szkołę w trzech kategoriach. W sytuacji, gdy któraś z osad nie ukończyła wyścigu z powodu wywrotki, drużynie trudno było odrobić stratę do pozostałych.
Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

Regaty gimnazjów
1. Gimnazjum w Bukowcu Opoczyńskim
2. Gimnazjum w Wygnanowie
3. Gimnazjum w Ogonowicach
4. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczkowie Gościnnym
4. Gimnazjum nr 3

Regaty szkół ponadgimnazjalnych
1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy
2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1
3. Zespół Szkół Rolniczych w Mroczkowie Gościnnym
4. Zespół Szkół Samorządowych nr 1.

Sędziami zawodów byli Anna Telus, Adam Stefaniak, Andrzej Król oraz Damian Pietrasik.
Kolejnym punktem programu był pokaz przygotowany przez kajakarzy LKK Drzewica Damian Stanika, Karola Sadlińskiego i Bartka Łęgosza. Zaprezentowali oni podstawowe oraz zaawansowane techniki i manewry używane na torach kajakowych. Występ wywołał autentyczny aplauz widzów.
Następna atrakcja to pokaz pływania na windsurfingu. Instruktorzy ze Szkoły Sportów AR?Sport zachęcali zgromadzonych na brzegu uczestników do uprawiania tej dyscypliny sportu. Każdy zwrot i wykonany manewr opatrzony był komentarzem Arkadiusza Ziółkowskiego, który jest organizatorem kursów i obozów sportowych z nauką windsurfingu i katesurfingu nad morzem.
Po zakończeniu zawodów wszyscy chętni mogli skorzystać ze sprzętu wodnego pod okiem czuwających nad bezpieczeństwem ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy na miejsce zawodów stawili się ze swoim profesjonalnym sprzętem, oraz ratownika Mariusza Sarwińskiego.
Duża część uczestniczących po raz pierwszy w tego typu imprezie była zaskoczona możliwościami, jakie stwarza opoczyński zalew. W jednym miejscu i czasie zostały zaprezentowane prawie wszystkie najpopularniejsze formy sportów i rekreacji wodnej. Po dekoracji zwycięzców przez starostów Jana Wieruszewskiego i Józefa Roga oraz reprezentującą Wydział Promocji Urzędu Miejskiego Sylwię Olędzką organizatorzy serdecznie podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia imprezy. Wyrazili nadzieję na przyszłość, że zalew nie tylko raz w roku będzie dostarczał radości i emocji wynikających z obcowania z tak atrakcyjnymi formami kultury fizycznej jakimi są kajakarstwo, żeglarstwo jachtowe i deskowe (windsurfing), kitesurfing i inne.
Opiekunowie Szkolnego Koła Ligi Morskiej i Rzecznej przy ZSR Jan Dębowski i Damian Pietrasik oraz opiekunowie sekcji żeglarskiej przy Uczniowskim Klubie Sportowym liczą, że sporty wodne, a w szczególności żeglarstwo, dostaną szansę na rozwój na terenie Opoczna. Są ku temu możliwości zarówno kadrowe (instruktor sportu ze specjalnością żeglarstwo sportowe), jak i miejsce do trenowania. O korzyściach płynących z uprawiania żeglarstwa jachtowego i windsurfingu dla rozwoju intelektualnego i fizycznego młodych ludzi można by długo pisać.

Uczestnicy ochodów Dni Morza Opoczno 2011

Windsurfing i kajakarstwo na opoczyńskim zbiorniku


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (726) z dnia 10 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »