tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Oglądali powstający skansen

 

21–22 września przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Opoczno uczestniczyli w spotkaniu wyjazdowym w powiecie brzezińskim. Głównym punktem było zapoznanie się z powstającym Skansenem Folkloru Polskiego w Nagawkach. Wśród uczestników znalazły się przedstawicielki KGW z Dzielnej, Klin, Kraśnicy, Kruszewca, Mroczkowa Gościnnego, Wygnanowa oraz przewodnicząca Rady Gminnej Anna Orłowska, przedstawiciele instytucji kultury, pracownicy UM.
Na spotkaniu omówiono temat ochrony tradycji i folkloru Ziemi Opoczyńskiej oraz promocji gminy Opoczno poprzez tworzenie i rozwijanie lokalnych produktów. W programie pobytu znalazła się wizyta w miejscowości Nagawki, gdzie powstaje Żywy Skansen – Centrum Folkloru Polskiego. Z opocznianami spotkała się Maja Sadzewicz, wiceprezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej a jednocześnie pomysłodawczyni skansenu oraz wiceprezes Lokalnej Grupy Działania „Mroga” Piotr Nowacki. Przedstawili główne założenia i trudną drogę do realizacji ich projektu.
Wyjazd delegacji z Opoczna odbył się w ramach projektu „Budowanie partnerstw na rzecz ekonomii społecznej”, w którym uczestniczy gmina Opoczno. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie na rzecz rozwoju inicjatyw obywatelskich „OPUS” z Łodzi.
Dyskutowano nad możliwością realizacji podobnych projektów na naszym terenie. Mieszkanka Nagawek Elżbieta Krajewska przybliżyła zebranym korzyści jakie płyną z uzyskiwania certyfikatów na produkty tradycyjne i ich wykorzystanie do promocji danego regionu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (690) z dnia 1 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »