tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Mandat na osiedlu

 
Od soboty policja i straż miejska mogą karać za łamanie przepisów na drogach wewnętrznych – ulicach osiedlowych, parkingach pod centrami handlowymi i na placach dworcowych

W sobotę, 4 września weszły w życie nowe przepisy kodeksu drogowego. Zgodnie z nimi drogi wewnętrzne – w tym dojazdowe do gruntów rolnych i leśnych – będą traktowane jak każda inna droga publiczna. Lekceważenie ustawionych przy nich znaków drogowych będzie wykroczeniem, za które trzeba będzie słono zapłacić.
Do tej pory znaki drogowe ustawione na drogach wewnętrznych miały jedynie charakter porządkowy, a stróże prawa mogli na nich interweniować dopiero wtedy, gdy doszło do kolizji. Zgodnie z nowelizacją, przepisy prawa będą stosowane na wszystkich drogach wewnętrznych, które będą oznaczone jako strefa ruchu (decyzje w tej sprawie podejmuje zarządca lub właściciel terenu).
Jednym z wykroczeń, za które kierowcy zapłacą mandat w wysokości do 500 zł, jest blokowanie miejsc dla niepełnosprawnych na parkingach w centrach handlowych. Ale kierowcy, którzy zaparkują na miejscu dla niepełnosprawnych bądź zaparkują tak, że będą utrudniać otworzenie drzwi czy wystawienie wózka inwalidzkiego, zapłacą nie tylko mandat. Zgodnie z nowymi przepisami ich pojazd zostanie odholowany na parking, a przy jego odebraniu właściciel będzie musiał dodatkowo zapłacić za holowanie auta i jego postój. Parkowanie na kopercie może więc kosztować nawet 1 tysiąc zł. Na właściwe parkowanie należy uważać także na osiedlach – tu pozostawiającym auta gdzie popadnie grozi mandat w wysokości 100 zł. Na terenie osiedli warto również stosować się do ograniczeń prędkości – za jej przekroczenie, w zależności od dopuszczalnych limitów, trzeba będzie zapłacić od 50 do 500 zł. Wysoka kara – do 500 zł – grozi także za naruszenie osiedlowej strefy ciszy. Nieco mniej – 100 zł – wyniesie kara za stawianie auta na trawniku. Za jazdę bez uprawnień policjant lub strażnik miejski wypisze mandat w wysokości 500 zł. Brak choćby jednego dokumentu wiąże się z karą od 50 do 250 zł. Oczywiście niedopuszczalna jest również jazda pod wpływem alkoholu.
Pojazdy, których właściciele nie odbiorą z parkingów, będą tam stały trzy miesiące. Po tym terminie starosta wystąpi do sądu z wnioskiem o orzeczenie przepadku nieodebranego pojazdu na rzecz powiatu. Auta nie będzie jednak można odebrać wcześniej, niż przed upływem 30 dni od dnia powiadomienia.
Zmieniają się także koszty holowania. Będą one inne dla motocykli, inne dla samochodów osobowych ciężarowych. Zgodnie z nowelą maksymalna stawka za holowanie samochodu osobowego wyniesie 440 zł. Doba przechowywania na parkingu może wynieść 33 zł. Za samochód o masie powyżej 3,5 tony stawki maksymalne wyniosą 550 zł za holowanie i 44 zł za dobę przechowywania. Przy cięższych pojazdach stawki będą wyższe. Na niższe mogą liczyć motocykliści – 200 zł za holowanie i 22 zł za postój na parkingu. To ile w danym miejscu wyniosą stawki tych opłat, ustali rada powiatu. Wysokość maksymalnych stawek zacznie obowiązywać 21 sierpnia 2011 roku.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (687) z dnia 10 Września 2010r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »