31 stycznia w ZS im. Jana Brzechwy odbyła się transmisja spektaklu teatralnego "Stawiam na Tolka Banana", w reżyserii Piotra Ratajczaka, granego na żywo w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olszynie. Na hali sportowej zgromadziła się młodzież z placówki, która była gospodarzem spotkania, a także uczniowie z ZSS nr 1, 2 i 3 oraz z ZSPryw., by wspólnie wziąć udział w tym niecodziennym przedsięwzięciu
Pomysłodawcami tego spotkania ze sztuką w naszym mieście, a tym samym jego organizatorami byli dyrektorka placówki Katarzyna Sobczyk oraz nauczyciele Małgorzata Adamczyk i Stanisław Balcerak. ? Już po raz drugi włączyliśmy się w organizowaną przez Telewizję Polską akcję ?Internetowy Teatr dla szkół?. Poprzednim razem mieliśmy okazję obejrzeć ?Opowieść wigilijną?, jednak frekwencja na dzisiejszym spektaklu jest zdecydowanie większa, niż na ubiegłym spotkaniu. Widać zatem, że opoczyńska młodzież coraz chętniej korzysta z naszych propozycji kulturalnych ? mówiła Małgorzata Adamczyk.
Spektakl oparty był na kultowej powieści Adama Bahdaja o tym samym tytule oraz na powstałym według tej książki w latach 70. serialu Stanisława Jędryki. Traktował o losach grupy nastolatków, wyrzuconych poza nawias społeczeństwa. Akcja toczyła się we współczesnym blokowisku, a bohaterami była dzisiejsza młodzież i ich codzienne problemy. Do ?bandy? dołączył Julek, chłopiec z dobrego domu, doświadczając inicjacji w prawdziwy, często brutalny sposób. Grupa zafascynowana była tajemniczą postacią Tolka Banana ? uosobieniem heroizmu, męstwa i przede wszystkim niezależności. Tolek Banan był dla nich obietnicą burzliwego i ekscytującego życia.
W realizacji teatralnej, mimo zmienionego w zestawieniu z powieścią miejscem i czasem akcji, morał pozostał niezmienny: ?trudna? młodzież jest nierzadko dużo bardziej wartościowa od tej ?bezproblemowej?. Wystarczy poświęcić tym osobom więcej troski i uwagi, by dostrzec w nich lustro odbijające ich niepokoje i tęsknoty.
W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia losy piątki nastolatków śledził praktycznie cały kraj, odnajdując w nim rysy ?nieucukrowanej?, prawdziwej rzeczywistości młodych ludzi. Towarzysząca obrazowi piosenka ?Ballada o Tolku Bananie? stała się hymnem niepokornych, a zarazem kanonem ogniskowego i włóczęgowskiego repertuaru, idealnie oddawała romantyczną aurę wolności, buntu i kontrkultury.
Aby dzisiejsza młodzież łatwiej przyswoiła treści zawarte w spektaklu oraz w pełni zrozumiała zamierzenia reżysera, treść powieści została mocno uwspółcześniona. W olsztyńskim przedstawieniu nie zabrakło ?obczajania?, ?Facebooka?, ?Xboksa?, nawiązań do Kuby Wojewódzkiego czy Cristiano Ronaldo, a tytułowy Tolek Banan jest hakerem.
Tym razem transmisję obejrzeli uczniowie ze stu czterdziestu gimnazjów i szkół średnich z małych miejscowości. Według informacji TVP, w ramach ?Internetowego Teatru dla szkół?, od jesieni ubiegłego roku trzy spektakle z repertuaru polskich teatrów obejrzało prawie 32 tysiące uczniów z ponad trzystu szkół posiadających dostęp do szerokopasmowego łącza internetowego. W tym roku planowane jest przeprowadzanie co najmniej jednej transmisji miesięcznie.
|