tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

Zatrudnię brukarzy/ekipy. Praca w Warszawie. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Jest odpowiedź

 

Zarówno piotrkowski oddział Światowego Związku Żołnierzy AK jak i nasza redakcja otrzymały od Starostwa Powiatowego pisma, w których starosta Jan Wieruszewski pisze, że w zasadzie cała krytyka powinna być skierowana do dowództwa 25 batalionu dowodzenia 25 BKP, bo to ono było głównym organizatorem. W piśmie do oddziału piotrkowskiego ŚZŻAK czytamy (pisownia oryginalna): Odnosząc się do skargi jaka wpłynęła do Starostwa Powiatowego w Opocznie 8 czerwca 2011 roku od Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim wyjaśniam. Powiat Opoczyński od wielu lat organizuje wspólnie z 25 Batalionem Dowodzenia 25 BKPow z Tomaszowa Mazowieckiego uroczyste Obchody Rocznicy Śmierci Majora Hubala. Podobnie było w tym roku. Uroczystości przy Szańcu w Anielinie prowadzone są przez 25 bdow zgodnie z ceremoniałem wojskowym a sposób ich prowadzenia wynika z zapisów regulaminowych obowiązujących w Wojsku Polskim. W związku z powyższym proszę zwrócić się do dowódcy 25 Batalionu Dowodzenia 25 BKPow w Tomaszowie Mazowieckim o wyjaśnienia uwag zawartych w wyżej cytowanej skardze.
Jednocześnie pragnę przerosić za zaistniałą satysfakcję.
Treść pisma do naszej redakcji była bardzo podobna. Dla mnie jest to trochę dziwne, bowiem od lat mówi się, że to starostwo organizuje obchody, co jest uwidocznione choćby na zaproszeniach. Poza tym, jeśli nawet część oficjalna prowadzona jest według ceremoniału wojskowego, to na pewno nikt z władz wojskowych nie będzie zabraniał powitania kombatantów i innych oficjeli i na pewno nikt nie będzie zabraniał, by na czele orszaku z wieńcami szli generałowie w stanie spoczynku. Tym bardziej, że w ?Ceremoniale wojskowym? czytamy: ?Ceremoniał Wojskowy...? nie ustala w sposób arbitralny wszystkich szczegółów organizowanych urczystości. W uzasadnionych przypadkach ih organizatorzy, w uzgodnieniu z dwoódcą, który wystawia wojskową asystę honorową, mogą wprowadzić zmiany wynikające przede wszystkim ze specyfiki jednostki (instytucji) wojskowej, miejsca i okoliczności realziowanych uroczystości, wykonywanych zadań szkoleniowych oraz możliwości i posiadanych środków? (Ceremoniał wojskowy, wstęp str. 13). I wszystko jasne. Trzeba jedynie rozsądnego i myślącego organizatora ze strony starostwa i wszystko można uzgodnić. A tak, spostponowani generałowie zapowiedzieli, że do czasu oficjalnych przeprosin nie wezmą udzialu w podobnych uroczystościach.
Władz okręgu piotrkowskiego ŚZŻAK odpowiedź nie satysfakcjonuje i wystosowali do dowództwa 25 BKP pismo w którym czytamy:
W związku oburzającym przebiegiem uroczystości 71. Rocznicy Śmierci Majora Hubala w lesie pod Anielinem w dniu 21 maja br. domagamy się następujących wyjaśnień:
1. Kto z Pana podwładnych ponosi osobistą odpowiedzialność za organizację uroczystości?
2. Na jaki ceremoniał wojskowy powołują się podlegający Panu oficerowie, który nakazuje niedostrzeganie i nieoddawanie honorów generałom w stanie spoczynku?
3. Kto osobiście w Pana jednostce odpowiada za nadzór nad przestrzeganiem regulaminów wojskowych?
Mamy nadzieję, na szybką odpowiedź.
Odpowiedź dowódcy 25 BKP płka Marka Sokołowskiego postaramy się przytoczyć.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (731) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »