tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 II Drzewicki Rajd Rowerowy

 
W ramach obchodów święta miasta Lokalna Grupa Działania "Nad Drzewiczką" zorganizowała II Drzewicki Rajd Rowerowy. Odbył się on w sobotę, 22 czerwca. Został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013, dlatego uczestnicy nie ponieśli żadnych kosztów. Przedsięwzięcie miało na celu promocję PROW i turystyki rowerowej oraz poznawanie atrakcyjnych przyrodniczo terenów gminy Drzewica

Miejscem zbiórki było boisko obok orlika. W imieniu zarządu LGD rowerzystów powitał Witold Chotecki. Na wstępie poinformował o zmianie przebiegu trasy.
? Pierwotnie mieliśmy poruszać się drogami leśnymi, częściowo szlakiem rowerowym, wytyczonym i oznakowanym przez LGD. Jednak anomalia pogodowe ? najpierw długie, ulewne deszcze a później uporczywe upały ? spowodowały znaczne pogorszenie się jakości leśnych dróg. Gdybyśmy nie zmienili trasy, impreza miałby charakter rajdu pieszo?rowerowego i znacznie wydłużyłaby się w czasie ? powiedział.
Rajd zgromadził rowerzystów w różnym wieku. Na zaproszenie odpowiedzieli dorośli, młodzież, dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolaki.
? Nasze imprezy mają charakter otwarty ? mówi kierowniczka biura LGD, Monika Kalużna. ? Ten fakt jednocześnie stanowi dla nas wyzwanie. Musimy poprowadzić trasę w taki sposób, aby pokonali ją najmłodsi uczestnicy oraz osoby, które na co dzień nie jeżdżą rowerem po 20 km. Z drugiej strony, prędkość peletonu dostosowana do najwolniejszego uczestnika może mijać się z oczekiwaniami rowerzystów preferujących szybszą jazdę. Niemniej jednak nasze rajdy mają formę rekreacji, a nie wyścigu. I zawsze na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo uczestników.
W sobotę było podobnie. Niezawodną pomocą po raz kolejny służyli strażacy z OSP w Brzustowcu pod dowództwem Andrzeja Sochańskiego. Ich samochód pełnił funkcję wozu technicznego. Duże wsparcie stanowili także policjanci Wydział Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji. Funkcjonariusze pod kierunkiem sierż. sztab. Krzysztofa Walczyka eskortowali rowerzystów, jadąc na motocyklach. Wsparcie zapewnili ponadto Dominik Niemirski oraz Joanna Kalużna, która dysponowała apteczką.
Wszyscy rowerzyści otrzymali od organizatorów opaski z numerami startowymi oraz kamizelki odblaskowe. Około godz. 13.00 peleton ruszył ulicą Staszica w kierunku drogi powiatowej na Dąbrówkę. Na pierwszy krótki przystanek zatrzymał się w Radzicach Małych.
Dłuższy postój miał miejsce w Giełzowie, gdzie grupę przyjął sołtys Zenon Jędrzejczak. Pół godziny później rowerzyści ruszyli w stronę Strzeszkowic i Jelni. Tutaj zaplanowano postój w cieniu drzew, jednak wyjątkowo uporczywe komary zmusiły turystów do ucieczki.
Tuż po godz. 15.00 grupa skierowała się w stronę "werowskiego lasu", gdzie zorganizowano ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Dojazd do miejsca docelowego okazał się nie lada wyzwaniem. Trzeba było pokonać kilka błotnistych kałuż, które powstały po piątkowej ulewie. Na rowerzystów czekały kolejne chmary komarów. Niewiele pomogły świece dymne, które miały odstraszać uporczywe owady. Czas przy ognisku wykorzystano na naprawę sprzętu. Jako serwisant świetnie sprawdził się Piotr Kasiński.
Pokąsani przez komary rowerzyści wyruszyli na ostatni odcinek trasy. Na szczęście wszyscy przekroczyli linię mety, usytuowaną na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji.
Podczas uroczystego podsumowania imprezy wręczono trofea i rozlosowano sprzęt turystyczny, m.in. kije trekkingowe, oświetlenie rowerowe, rękawiczki dla rowerzystów i kubki termiczne. Najmłodszą uczestniczką oraz zdobywczynią pucharu II Drzewickiego Rajdu Rowerowego okazała się trzyletnia Alicja Chłosta. Ci, którym nie dopisało szczęście w losowaniu, otrzymali od organizatorów gadżety reklamowe.Rowerzyści po raz kolejny odwiedzili gościnny GiełzówAla Chłosta ze statuetką najmłodszego uczestnika rajdu


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (833) z dnia 28 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »