Nie tylko dla solenizantek
Zauważcie, że Elżbiety
Swoje imię noszą jak balowe toalety.
(?)
Imię jakby wprost od Diora
(Taką aurę stwarza),
A jest wzięte ze zwykłego przecież kalendarza.
? tak pisał Ludwik Jerzy Kern. Niezwykłą jednak wartość musi mieć to imię, skoro z dumą przedstawia się nim ponad pół miliona Polek. Razem z paniami o imionach Elizabeth, Betsy, Isabel, Elisabetta, Jelizawieta, Elise itd. mogłyby stworzyć średniej wielkości państwo pod przewodem np. megagwiazdy filmowej Elizabeth Taylor lub królowej Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. Elżbiety II. Skąd wzięła się taka popularność tego imienia?
We wszystkich językach ma ono jedno źródło ? hebrajskie imię Eliszeba, które pierwotnie znaczyło "Bóg moją przysięgą" lub "poświęcona Bogu". Nosiła je święta Elżbieta ? wg Biblii córka pierwszego arcykapłana żydowskiego Aarona, żona kapłana Zachariasza, matka Jana Chrzciciela. Elżbieta była krewną Marii, matki Jezusa, która przyszła do niej w odwiedziny krótko po Zwiastowaniu. W czasie tej wizyty (zwanej nawiedzeniem NMP) Elżbieta oddała jej cześć jako przyszłej matce Chrystusa (Łk 1, 5?22, 39?56). Wspominana jest 5 listopada. Natomiast 17 listopada (wcześniej 19) przywoływana jest pamięć św. Elżbiety Węgierskiej (1207?1231), córki Andrzeja II, króla Węgier, i Gertrudy, siostry św. Jadwigi Śląskiej. Kościół katolicki dotychczas wyniósł na ołtarze ponad dwadzieścia Elżbiet.
Od czasów średniowiecza
imię to było bardzo popularne w rodach panujących w Europie. Nosiły je m.in.: królowa rzymska i czeska Elżbieta (1345?1393), wnuczka Kazimierza III Wielkiego, żona cesarza Karola IV Luksemburskiego; cesarzowa Rosji Elżbieta Pietrowna (1709?1762), córka Piotra Wielkiego i Katarzyny I; królowa Hiszpanii Elżbieta Farnese (1692?1766), żona Filipa V; cesarzowa Austrii Elżbieta Amalia Eugenia (1837?1898), żona Franciszka Józefa, a także królowa Belgów Elżbieta (1876?1965), żona Alberta I.
Panowanie Elżbiet najbardziej zaznaczyło się w dziejach Anglii. 45 lat rządów Elżbiety I (1533?1603) z dynastii Tudorów, córki Henryka VIII i Anny Boleyn, zwanych erą elżbietańską, przyniosło rozkwit gospodarczy i kulturalny Anglii, szybki rozwój handlu i intensywne badania geograficzne dzięki dominacji na morzach. Elżbieta (1900?2002), żona króla Jerzego VI, nie panowała samodzielnie. Koronowana w 1937 roku wraz z mężem, po jego śmierci przyjęła tytuł Królowej Matki. W latach II wojny była dla wyspiarzy symbolem wytrwałości i odwagi w obliczu niebezpieczeństwa. Uwielbiana przez podwładnych; Brytyjczycy nazywali ją "najcenniejszym klejnotem w koronie Rodziny Królewskiej" i "ulubioną babcią narodu". Panowanie Elżbiety II (ur. 1926) z dynastii Windsorów, starszej córki Jerzego VI, trwające już ponad 60 laqt, mamy okazję obserwować osobiście. Warto przy okazji wspomnieć, że Elżbieta II uznawana jest za najbogatszą kobietę świata ? jej majątek szacowany jest na 15 miliardów funtów angielskich.
Polscy władcy
również lubili to imię ? albo żenili się z noszącymi je księżniczkami, albo nadawali je swoim córkom. Elżbieta Węgierka z dynastii Arpadów (ok. 1128?1151(4) była pierwszą żoną Mieszka III Starego; Elżbieta Ryksa (Reiczka) (1288?1335), jedyna córka Przemysła II, została królowa polską i czeską po ślubie z Wacławem II Czeskim; królową polską i węgierską była Elżbieta, zwana Bośniaczką (1340?1387), żona Ludwika Węgierskiego, matka Jadwigi ? późniejszej królowej. Elżbieta Granowska (ok. 1372?1420), córka wojewody sandomierskiego Ottona, trzykrotnie owdowiała, zanim w wieku 44 lat została trzecią żoną Władysława II Jagiełły. Kazimierz IV Jagiellończyk, trzeci syn Władysława Jagiełły i jego czwartej żony Zofii Holszańskiej, miał tylko jedną żonę ? Elżbietę Rakuszankę z dynastii Habsburgów (1436?1505). Urodziła mu 6 synów i 7 córek. Zwano ją matką królów ? królami Polski byli: Jan Olbracht, Aleksander i Zygmunt I; na Węgrzech i w Czechach panował Władysław. Pierwszą żoną Zygmunta II Augusta była Elżbieta Habsburżanka (1526?45).
Listę tę uzupełnia Elżbieta Grabowska (ok. 1748?1810), od 1768 roku metresa Stanisława Augusta Poniatowskiego i matka jego pięciorga dzieci. (Trzynaście lat wcześniej tenże król, uchodzący za "męża wszystkich żon", romansował z Elżbietą z Czartoryskich Lubomirską).
Nie sposób wyliczyć wszystkie Elżbiety ? córki polskich władców ? np. Kazimierz IV Jagiellończyk nadał je aż trzem córkom.
Współczesne Elżbiety
to osoby inteligentne i ambitne, o nieco władczym charakterze. Potrafią zachować spokój w najtrudniejszej sytuacji. Pełne majestatu i wdzięku umieją dostosować się do każdej sytuacji. Skryte i bardzo sprytne. Pewne siebie, zawsze (i słusznie) liczą na swoje szczęście. Mają dużą intuicję i znajomość ludzi. Do celu zmierzają najkrótszą drogą, nie bawiąc się w zawiłe kombinacje. Dzięki temu i swej stanowczości odnoszą liczne sukcesy zawodowe jako bizneswoman, asystentki, aktorki, lekarki.
Rzadko uzewnętrzniają swoje uczucia ? chciałyby zatracić się w miłości i zarazem coś je blokuje. Bywają chłodne i niedostępne. Należą do tych, które budzą zarówno największe namiętności, jak i największą krytykę. Nikt nie przechodzi obok nich obojętnie.
Znane imienniczki
Elżbieta Adamiak ? piosenkarka
Elżbieta Czerwińska ? aktorka ("Klan")
Elżbieta Czyżewska ? aktorka
Elżbieta Dzikowska ? dziennikarka i podróżniczka
Elżbieta Franke ? florecistka
Elżbieta Jaworowicz ? dziennikarka
Elżbieta Krzesińska?Duńska ? skoczkini w dal (złoto ? Melbourne 1956, srebro Rzym 1960)
Elżbieta Starostecka ? aktorka
Elżbieta Urbańczyk ? kajakarka
Elżbieta Zającówna ? aktorka
Elżbieta ? prabacia George?a Alexandra Louisa
Elżbiety przyjmują życzenia: 4 stycznia, 19 i 20 lutego, 24 kwietnia, 6 maja, 18 czerwca, 4, 8, 11, 13 i 26 lipca, 14 września, 21 października, 5, 14, 17, 19 i 25 listopada oraz 13 grudnia.
Zebrał: erg
|