tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Biblioteka jest wszędzie!

 
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Opocznie


28 października, w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Marzena Jaruga zorganizowała specjalne spotkanie w ramach podsumowania działań. Wzięli w nim udział dyrektor Marek Zieliński, uczniowie oraz członkowie Szkolnego Koła Przyjaciół Biblioteki.
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych dobiegł końca. Tegorocznym jego obchodom patronowało hasło: ?Biblioteki szkolne przygotowują uczniów do życia?. Inicjatywa pokazała jak ważnym elementem oświaty jest biblioteka organizująca różnorodne działania, aby uwrażliwić kulturowo i społecznie uczniów, rozwinąć ich zainteresowania i doskonalić nawyk czytania. W październikowe przedsięwzięcia została włączona cała społeczność uczniowska. Młodzież wzięła udział w plebiscycie na najciekawszą ekranizację i adaptację książki. Oddano 369 ważnych głosów, najwięcej punktów uzyskała seria książek brytyjskiej pisarki Joanne Kathleen Rowling o Harrym Potterze. Zwycięzcą konkursu został losowo wybrany uczestnik rankingu, z każdego typu szkoły, który otrzymał nagrodę niespodziankę od organizatora. Wylosowani zostali: Joanna Mieszczankowska z klasy 1a LO, Estera Surma z klasy 2 TOT i Cezary Konecki z klasy 1b ZSZ.
Marzena Jaruga zaprosiła uczniów klas pierwszych na lekcje biblioteczne, mające na celu wprowadzenie ich do grona czytelników i zapoznanie z księgozbiorem oraz warsztatem informacyjnym biblioteki. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć wystawkę ?Nakręcone książki? wyeksponowaną w czytelni biblioteki szkolnej oraz gazetkę okolicznościową poświęconą akcji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w gablocie Biblio?echo.
W ramach akcji ?Biblioteki naszego regionu? nauczycielki Marzena Jaruga, Anna Waszczyk oraz Dorota Błaszczyk zorganizowały wycieczki przedmiotowe do czytelni PiMBP dla kl. drugich TEH i TOT. Młodzież brała udział w warsztatach literackich ?Mój ulubiony poeta ? Czesław Miłosz? i warsztatach poetyckich z Józefą Nitą z Klubu Literackiego ?Nad Wąglanką? oraz obejrzała wystawę czasową ?Rok 2011 rokiem Czesława Miłosza?.
21 października odbył się szkolny konkurs literacki ?Czesław Miłosz, poeta, myśliciel i Proteusz polskiej poezji?. Wzięło w nim udział siedem drużyn dwuosobowych, uczniów klas maturalnych. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat życia i twórczości pisarza. Jury w składzie: Marzena Jaruga, Dorota Błaszczyk i Anna Waszczyk, po ocenieniu prac pisemnych, wyłoniło zwycięzców: pierwsze miejsce: Natalia Szczerska i Anna Kuleta kl. IV TOT, drugie miejsce: Dagmara Grzywacz i Noemi Kryjak kl. IV TL a trzecie Agnieszka Biernacka i Justyna Pancer kl. IIIb LO. Wyróżnienie otrzymały Anna Wijata i Magdalena Ogórek z kl. IV TI.
W ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego CEO ?Poczytaj mi, przyjacielu? odbyły się zajęcia czytelnicze pt. ?Bajkowe cztery pory roku? dla dzieci z przedszkoli nr 6 i 8.
Zakończenie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nie oznacza zamknięcia akcji promujących znaczącą rolę bibliotek w życiu szkoły.


Marzena Jaruga   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (747) z dnia 4 Listopada 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »