tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 ARR informuje

 

Od 2007 roku Agencja Rynku Rolnego rekompensuje rolnikom część kosztów zakupu materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Liczba wniosków składanych w kolejnych latach do Oddziału Terenowego ARR w Łodzi wskazuje na wyraźny wzrost zainteresowania producentów rolnych zakupem kwalifikowanego materiału siewnego. W 2010 roku o dopłaty starało się ponad 4,5 tys. producentów rolnych z terenu województwa łódzkiego.
W roku 2011 rolnicy również będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia i złożyć wnioski o dopłatę do zakupionego i zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego w terminie od 15 stycznia do 25 czerwca.
W powyższym terminie producenci rolni będą mogli składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany zakupionego i wysianego (wysadzonego) w okresie od 15 lipca 2010 r. do 15 czerwca 2011 r.: * zbóż ozimych * zbóż jarych * roślin strączkowych * ziemniaków * mieszanek zbożowych i pastewnych.
Stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany wynosi:
* 100 zł – w przypadku zbóż, mieszanek zbożowych i pastewnych
* 160 zł – w przypadku roślin strączkowych
* 500 zł – w przypadku ziemniaków
Aby uzyskać dopłatę do zużytego materiału siewnego należy zachować minimalny wysiew na 1 ha powierzchni gruntów ornych, określony dla danego rodzaju zboża.
W 2011 r. obowiązuje nowy wzór wniosku o przyznanie dopłaty oraz wprowadzono obowiązkowy formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę.
ARR zwraca uwagę, iż znajdujący się w obrocie kwalifikowany materiał siewny powinien być w zamkniętych opakowaniach, zaopatrzony w etykiety urzędowe lub etykiety przedsiębiorców. Sprzedażą takiego materiału siewnego mogą zajmować się tylko przedsiębiorcy lub rolnicy wpisani do rejestrów prowadzonych przez wojewódzkich inspektorów ochrony roślin i nasiennictwa. Nabywca materiału siewnego powinien otrzymać od sprzedającego odpowiednie dokumenty potwierdzające zakup. Na fakturze zakupu winny znaleźć się informacje o materiale siewnym: nazwa gatunku i odmiany, kategoria lub stopień kwalifikacji oraz numer partii materiału siewnego, data sprzedaży.
Szczegółowe informacje na temat mechanizmu dopłaty do materiału siewnego oraz pozostałych działań prowadzonych przez Agencję Rynku Rolnego można uzyskać na stronie internetowej www.arr.gov.pl oraz telefonicznie.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (705) z dnia 14 Stycznia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »