tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Ulgi podatkowe po nowemu

 
Już w końcu stycznia pierwsze osoby rozliczą się z fiskusem. Choć mamy na to czas do końca kwietnia, warto już teraz sprawdzić, co z nowym rokiem zmieniło się w ulgach podatkowych

Wprowadzone z nowym roku zmiany dotyczyć będą m.in. ulgi internetowej. Obecnie wynosi ona maksymalnie 760 zł, przy czym mogą z niej skorzystać wyłącznie osoby korzystające z internetu w miejscu zamieszkania (w mieszkaniu własnym lub wynajętym). Aby skorzystać z tej ulgi należy dysponować fakturami VAT od dostawcy usług internetowych. Muszą być one wystawione na nazwisko osoby korzystającej z ulgi. Już od przyszłego roku, kiedy będziemy się rozliczać za 2011 rok, faktury za korzystanie z internetu nie będą wymagane. Wystarczy, że przedstawimy inne dowody, np. rachunki, paragony czy potwierdzenia zapłaty za korzystanie z sieci. Poza tym odliczyć będzie można nie tylko koszty korzystania z interentu w miejscu zamieszkania, ale również w miejscu pracy (jeśli będzie to użytek prywatny) lub koszty internetu mobilnego. Korzystając z internetu w łącznym pakiecie z telewizją i telefonem możemy odliczyć korzystanie z sieci, jeśli taki koszt będzie wyodrębniony na fakturze.
W przypadku wspólnego rozliczenia małżonków od 2010 roku na zeznaniu podatkowym wystarczy podpis tylko jednego z nich. Nie będzie już wymagany podpis obojga małżonków, co nie znaczy, że nie może się on przydać. Często bowiem rozliczenia podatkowe są wykorzystywane w chwili, kiedy rozstający się małżonkowie walczą o majątek. Dlatego aby uniknąć w przyszłości nieporozumień warto, aby mimo braku takich wymagań, zeznanie podpisało oboje małżonków.
W dalszym ciągu można skorzystać z ulgi na dzieci. Na każde dziecko można odliczyć od podatku 92,67 zł miesięcznie. W ciągu roku daje to sumę 1112,04 zł na dziecko, bez względu na jego wiek (np. w związku z kontynuowaniem nauki na studiach wyższych). Ulga ta przysługuje od miesiąca, w którym dziecko się urodziło lub od którego podatnik sprawował nad nim opiekę. Można z niej skorzystać także w związku z obowiązkiem alimentacyjnym. Przypomnijmy, że z odliczenia małżonkowie (opiekunowie prawni, rodzice zastępczy) korzystają wspólnie. Warunkiem korzystania z ulgi na dzieci jest płacenie podatku według stawek 18 i 32%.
Samotni rodzice za 2011 rok rozliczą się na warunkach preferencyjnych. Ulga na dzieci będzie przysługiwać „jeżeli rodzic lub opiekun w roku podatkowym samotnie wychowuje dzieci”. Jest to sformułowanie nieprecyzyjne, które może spowodować wiele nieporozumień. Nie można się tu podeprzeć wcześniejszymi rozstrzygnięciami, bowiem jest to zapis nowy. Czas pokaże jak będzie on interpretowany. Decydować ma jednak stan faktyczny, a nie status podatnika. Przypomnijmy, że za osobą samotnie wychowującą dziecko uznawany jest rodzic lub opiekun prawny nie pozostający w związku małżeńskim, pozostający z małżonkiem w separacji lub osoba, której małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich bądź odbywa karę pozbawienia wolności. Jeśli więc rodzice faktycznie mieszkają razem i wspólnie opiekują się dzieckiem, żadne z nich nie może opodatkować się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Nowelizację ustawy o PIT przygotowała komisja sejmowa „Przyjazne państwo”.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 2 (705) z dnia 14 Stycznia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »