tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Sprzątali świat

 Wspólna akcja myśliwych i kolarzy


W miniony weekend odbyła się siedemnasta edycja kampanii „Sprzątanie świata”. W tym roku akcji towarzyszyło hasło „Chrońmy bioróżnorodność – segregujmy odpady”.

Zespół Szkół im. Jana Brzechwy
Już od kilku lat wspólnie z nauczycielami na rzecz ochrony środowiska angażują się uczniowie Zespołu Szkół im. Jana Brzechwy. W tym proekologicznym przedsięwzięciu uczestniczyli także w poniedziałek, 20 września wraz z nauczycielami i opiekunami. Dzięki uprzejmości Andrzeja Kopani, który udostępnił autobus, wszyscy wybrali się do lasu. W ramach akcji uczniowie podjęli próbę wysprzątania lasu. W wyznaczonym przez leśników – nadleśniczego Jerzego Szczegielniaka, Henryka Małachowskiego, Daniela Grzegorskiego i Kamila Śmiechowskiego – terenie wyzbierali śmieci.
Po pracy przyszedł czas na odpoczynek i przyjemności. Organizatorzy zaprosili na ognisko i tradycyjne pieczenie kiełbasek.

Gimnazjum w Bukowcu Opoczyńskim
Uczniowie klasy I Gimnazjum w Bukowcu Opoczyńskim ochoczo włączyli się do tegorocznej akcji, zaś na miejsce sprzątania wybrali lasy wokół Bukowca. Akcja przeprowadzona została wspólnie z pracownikami miejscowej leśniczówki 17 września. Wyjątkowo w tym roku uczestnikom akcji dopisała nawet pogoda.
Udało się zebrać ponad 10 worków różnych śmieci poczynając od butelek, poprzez części garderoby i papiery a na wielkich kawałkach folii kończąc.
Po zakończonej pracy na gimnazjalistów czekała dodatkowa atrakcja przygotowana przez pracowników leśniczówki: wielkie ognisko oraz kiełbaski i napoje. I tak pożyteczne zakończyło się przyjemnym, za co wypada podziękować zarówno młodzieży i nauczycielom jak też szczególnie pracownikom Nadleśnictwa Opoczno a zwłaszcza leśniczemu Henrykowi Małachowskiemu, dzięki któremu bukowiecka młodzież nie tylko oczyściła las ze śmieci, ale także miała okazję dowiedzieć się od doświadczonego praktyka wielu interesujących informacji na temat fauny i flory oraz ochrony naszego środowiska naturalnego.
Wyprawę do lasu zorganizowała wychowawczyni klasy I Maria Stańczyk.

Gmina Sławno
17 września w akcji wzięło udział 725 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Sławno. Sprzątano tereny zieleni, skwery, okolice cmentarzy, lasy wzdłuż przebiegających przez nie dróg. Łącznie zebrano 108 worków śmieci o pojemności 120 litrów, które transportem gminy dostarczono na składowisko odpadów. Uczniowie byli zaopatrzeni w rękawice i worki do segregacji śmieci. Ponadto w Publicznej Szkole Podstawowej w Kamieniu odbyło się spotkanie uczniów z leśniczym Jarosławem Kabatą, który uświadamiał o konieczności troski o otocznie, a także o las jako dom zwierząt, miejsce wypoczynku i źródło wielu bogactw.
Dalszy etap edukacji ekologicznej na pewno będzie kontynuowany przez cały rok, aby zmniejszyć ilość odpadów i zachęcić do takiego dokonywania zakupów, aby śmieci było jak najmniej. Poprzez działania uczniów organizatorzy chcą także zachęcić dorosłych do przestrzegania porządku w najbliższym otoczeniu, unikania składowania śmieci, w tym drobnych odpadów w dowolnych miejscach np. wyrzucania papierków przez szybę samochodu. W szkołach przez cały rok trwa zbiórka makulatury oraz baterii. Młodzież na bieżąco jest uświadamiana, jak bardzo groźne dla zdrowia są odpady, czyli zużyty sprzęt gospodarstwa domowego i urządzania elektroniczne.

Wspólna akcja myśliwych i sportowców
21 września zarząd Koła Łowieckiego nr 16 „Kuropatwa" w Opocznie zorganizował i przeprowadził akcję oczyszczania kompleksów leśnych znajdujących się na terenie obwodów łowieckich koła w gminie Sławno i Paradyż. W akcję włączył się Ludowy Uczniowski Klub Sportowy ze Sławna. Myśliwi wspólnie ze sportowcami zebrali około 3 ton wszelkiego rodzaju śmieci, które zostały przetransportowane na wysypisko. Zarząd koła chciał rozpropagować oraz zachęcić wszystkich do dbania o środowisko naturalne.
Wyrazy uznania oraz podziękowania należą się wszystkim biorącym udział w akcji sprzątania, czyli trenerowi Przemysławowi Gierczakowi oraz zawodnikom z LUKS ze Sławna. Postawa tych młodych ludzi jest godna naśladowania powinna zawstydzić wszystkie osoby, które zanieczyszczają nasze środowisko naturalne poprzez tworzenie dzikich wysypisk. Zarząd dziękuje również firmie, która nieodpłatnie użyczyła sprzęt transportowy potrzebnego do przeprowadzenia akcji.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 38 (689) z dnia 23 Września 2010r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »