W ramach obchodów 71. rocznicy napaści ZSSR na Polskę w piątek, 17 września w Muzeum Regionalnym odbyła się promocja książki zatytułowanej „W cieniu czerwonej zarazy. W 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej”
Publikacja dotyczy wojny polsko–radzieckiej w latach 1919–1920. Zawarte w niej materiały opisują wydarzenia z tego okresu, rozgrywające się m.in. na terenie powiatów tomaszowskiego i opoczyńskiego. Wydawnictwo jest efektem współpracy Muzeum Regionalnego z Archiwum Państwowym w Piotrkowie Trybunalskim, jego oddziałem w Tomaszowie Mazowieckim oraz tomaszowskim kołem Polskiego Towarzystwa Historycznego. W książce znalazły się referaty wygłoszone na konferencji naukowej, którą 22 czerwca w Archiwum Państwowym w Tomaszowie Mazowieckim upamiętniono wydarzenia z lat 1919–1920.
Piątkowe spotkanie w muzeum zgromadziło grono słuchaczy, wśród których zasiedli przedstawiciele władz samorządowych, nauczyciele i pasjonaci historii oraz młodzież. Wszystkich powitał dyrektor placówki, Tomasz Łuczkowski, który następnie oddał głos prelegentom, autorom zawartych w książce publikacji. Dr Andrzej Wróbel, kierownik tomaszowskiego oddziału Archiwum Państwowego, mgr Jerzy Wojniłowicz, pasjonat historii Tomaszowa Mazowieckiego, dr Tomasz Matuszak, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim i mgr Maciej Hubka, pracownik piotrkowskiego archiwum wygłosili krótkie referaty stanowiące zapowiedź opublikowanych materiałów. Referat zatytułowany „Opocznianie – uczestnicy wojny polsko–bolszewickiej 1920 roku” wygłosił Tomasz Łuczkowski.
Za kolejną już publikację historyczną dotyczącą m.in. ziemi opoczyńskiej podziękował burmistrz Opoczna, Jan Wieruszewski, wyrażając przekonanie, że posłuży ona upowszechnianiu wiedzy o historii naszego regionu. Docenił również działania opoczyńskiego muzeum, mające na celu udokumentowanie historii naszego miasta.
Książka została wydana przy finansowym wsparciu gminy Opoczno. Jest dostępna w sekretariacie muzeum. |