tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Sprzedam mieszkanie 67 m2, tel. 603 063 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Rodzinne święto piosenki

 
Kraśnica nie zawiodła. Kolejny Parafialny Przegląd Piosenki Religijnej był dużym wydarzeniem muzycznym. Rozpoczął go koncert zespołu ?Moja rodzina? z Glinojecka. Muzykująca rodzina Wiśniewskich od samego początku stworzyła prawdziwie ciepłą i serdeczną atmosferę, nawiązując niezwykłą więź z publicznością. Zrobiło się jak w domu. To nie był sam śpiew, ale coś więcej ? przesłanieChór parafialnyTrudno jednoznacznie określić, czy to wyznaczanie nowych standardów. Jedno jest pewne ? już od czterech lat, w przedostatnią niedzielę października, można posłuchać w Kraśnicy dobrej muzyki. Były już szanty i gospel. W tym roku gościem specjalnym IV Parafialnego Przeglądu Piosenki Religijnej był familijny zespół ?Moja rodzina? z Glinojecka, w skład którego wchodzą: Aldona i Artur Wiśniewscy, ich dzieci Antonina, Gabriel, Szymon, Mikołaj i Jeremiasz oraz przyjaciel rodziny perkusista Mateusz.
Muzykująca rodzina Wiśniewskich od samego początku stworzyła prawdziwie ciepłą i serdeczną atmosferę, nawiązując niezwykłą więź z publicznością. Zrobiło się jak w domu. To nie był sam śpiew, ale coś więcej ? przesłanie.
Po występie nastąpiła właściwa część przeglądu. W tym roku swoje zdolności muzyczne zaprezentowało trzydziestu sześciu wykonawców, w tym wiele rodzeństw, a nawet całych rodzin: dwudziestu jeden solistów (Weronika Głąbińska, Edyta Maślak, Dominika Panfil, Wiktoria Wójcik, Izabela Rogulska, Natalia Rogulska, Katarzyna Miśkiewicz, Aleksandra Więcek, Aleksandra Pawlik, Jowita Zięba i Kinga Zięba z Kraśnicy; Anna i Maria Kołodziejczykówny, Aleksandra i Magdalena Nowakówny z Dąbrówki; Marta Fiderek z Dęby; Ewa Goska i Faustyna Goskówny, Jan Kwaśniak i Czesław Jakubowski z Dęborzeczki; z Julia Pięta z Ziębowa), dwa duety (Aleksandra i Katarzyna Wójcik oraz Beata Kołodziejczyk i Weronika Fiderek), trzy chóry (parafialny, szkolny ze Szkoły Podstawowej w Dębie oraz szkolny ze Szkoły Podstawowej w Modrzewiu), cztery koła gospodyń wiejskich (z Dąbrówki, Dęby, Kraśnicy i Modrzewia), a także cztery zespoły (?Emaus?, ?Reaktywacja Band?, ?Dwie plus jeden? oraz ?Melodica?). Łącznie na scenie wystąpiło ponad 160 osób. Był to rekord w dotychczasowej historii przeglądu.
? Z roku na rok mamy coraz więcej zgłoszeń osób dorosłych, które obserwują innych i przełamują swoją nieśmiałość ? nie krył swej radości organista Michał Fiderek, odpowiedzialny za stronę muzyczną przedsięwzięcia.
Jak wyjaśnił nam pomysłodawca przeglądu Jarosław Kołodziejczyk, najważniejszym jego celem jest rozśpiewanie parafian, zachęcanie ich do poszukiwania i nauki nowych piosenek. Świadomie wybrano taką drogę, nie chcąc wzbudzać rywalizacji i podziału na zwycięzców i pokonanych. Tutaj liczy się odwaga i chęci, a inne kwestie są drugorzędne. Uczestnicy mają pełną swobodę w doborze repertuaru, który nie jest zawężony do określonej tematyki. Każdy może zaśpiewać dowolną piosenkę religijną lub inną piosenkę z duchowym przesłaniem. Obok radosnych piosenek o charakterze pielgrzymkowym, skocznym, są utwory spokojne, refleksyjne. Uczestnicy sięgają też do repertuaru Okudżawy, Cohena i Michaela Smitha. Praktycznie jedynym formalnym kryterium jest to, aby zgłoszona piosenka, nie była prezentowana na poprzednim przeglądzie. Impreza rozwija się także pod względem muzycznym, bowiem uczestnicy coraz rzadziej korzystają z gotowych podkładów. Ich miejsce zajmuje akompaniament wykonywany na żywo z wykorzystaniem instrumentów muzycznych ? gitara, skrzypce, akordeon, instrumenty klawiszowe i perkusyjne.
Początki były trudne. Organizatorzy musieli włożyć wiele trudu, aby zachęcić ludzi do uczestnictwa. Po pierwszym przeglądzie lody zostały jednak przełamane. Teraz nie ma już żadnego problemu z wykonawcami, a wręcz przeciwnie zgłasza się tyle chętnych, że założone ramy czasowe zaczynają być niewystarczające i twórcy przeglądu muszą pomyśleć o zmianie jego formuły.
Na tegorocznym przeglądzie nie brakowało interesujących debiutów i niespodzianek. W kategorii dorosłych solistów pojawił się nowy uczestnik ? Jan Kwaśniak, który zaśpiewał z własnym akompaniamentem ?Modlitwę? Okudżawy.
Nie zawiódł Czesław Jakubowski. Najpierw wystąpił tradycyjnie jako solista, a potem zaskoczył publiczność, pojawiając się w towarzystwie Heleny Dobrowolskiej i Urszuli Tomasik, z którymi jako zespół ?Dwie plus Jeden? wykonał piosenkę ?Przez ile dróg?. Aplauz publiczności wzbudziło nie tylko wykonanie utworu, ale także fakt, że jednocześnie grał na gitarze i na harmonijce ustnej.
Coraz lepszą formę prezentują chóry szkolne i zespoły. Ave Marię Kacziniego w wykonaniu na cztery głosy zaprezentował chór parafialny z Kraśnicy. Niewątpliwie docenić trzeba to, że młodzież oazowa przygotowała samodzielnie swój występ, a śpiewana przez nich piosenka była nawet emitowana na falach radiowych.
Przegląd mocno wrósł się w parafialną społeczność. ? Członkinie naszych kół od wakacji dopytują, czy przegląd na pewno się odbędzie i deklarują swój udział ? wyjaśnia jedna z organizatorek Anna Orłowska, przewodnicząca gminna Kół Gospodyń Wiejskich. ? Bardzo mnie cieszy, że w tym roku dołączyła do nas Dąbrówka i w przeglądzie biorą udział już wszystkie koła z terenu naszej parafii.
Tradycyjnie podczas przeglądu znalazło się miejsce także na poezję. Po udanym w ubiegłym roku eksperymencie połączenia tych dwóch gatunków, tym razem swoje wiersze zaprezentował Kazimierz Stępień z Dęby, który przygotowuje się do wydania kolejnego tomiku poezji.
Część oficjalną zakończyło wręczenie uczestnikom przeglądu pamiątkowych dyplomów i upominków oraz wspólny posiłek w świetlicy, który przygotowały panie z KGW. Sympatycznym akcentem na koniec wieczoru było przekazanie dzieciom przez Powiatową Komendę Policji maskotek Klubu Pancernika oraz opasek odblaskowych. Odblaski pomogą dzieciom być bardziej widocznymi na drodze, szczególnie, że jesień w pełni, a wiejskie okolice do widnych nie należą.
Organizatorem przeglądu była parafia św. Wojciecha oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Patronat medialny objął TOP.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (798) z dnia 26 Października 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »