tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Poetycki jubileusz

 
W środę, 17 października zorganizowano siódme urodziny opoczyńskiego Klubu Literackiego ?Nad Wąglanką?


Dyrektorka MBP, Bożena Świątek?Mazur, witając zebranych powiedziała, że jest to szczególna uroczystość dla członków Klubu Literackiego ?Nad Wąglanką?. Zaprosiła wszystkich klubowiczów by ją wspierali i wspólnie przypomnieli sobie początki powstania klubu. Wspomniano również tych członków, którzy ?odeszli na zawsze, tworząc poezję na niebieskiej ławeczce?. Minutą ciszy uczczono ich pamięć.
Poeci, ich rodziny i przyjaciele, a także miłośnicy poezji obejrzeli prezentację multimedialną przedstawiającą działalności klubu.
Po raz pierwszy o powstaniu klubu była mowa w październiku 2005 roku, kiedy to w bibliotece zorganizowano spotkanie z poetką Dorotą Koman. Cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wśród gości byli między innymi Waldemar Jóźwik ? poeta, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wąglan, organizator Międzynarodowych Konkursów Poezji, Jerzy Piekarski ? nieżyjący już poeta, dziennikarz i jeden z laureatów tego konkursu oraz dyrektorka MBP, Bożena Świątek?Mazur. Po spotkaniu z poetką, przy kawie wśród wymienionej trójki, zrodził się pomysł zorganizowania w Opocznie klubu literackiego. W krótkim czasie do nich dołączyli także inni piszący wiersze i prozę. Podczas kolejnego roboczego spotkania grupa przyjęła nazwę Opoczyński Klub Literacki ?Nad Wąglanką? i ustaliła stały termin spotkań 16 dnia każdego miesiąca. Rok później klub liczył już szesnastu członków. Owocną współpracę z klubowiczami nawiązała również śpiewająca poezję, Anna Kubicka oraz Jacek Pluciński, którzy swoimi występami uświetnili wiele wieczorków poetyckich.
W kolejnych latach swojej działalności członkowie klubu Literackiego, obok pisania wierszy dzieli się także swoją twórczością z mieszkańcami powiatu. Brali udział w wieczorze poezji bożonarodzeniowej, spotkaniach literackich z mieszkańcami m.in. w Wąglanach, Białaczowie, Drzewicy, Kraśnicy. Brali również czynny udział w lekcjach języka polskiego. Prezentując różne formy literackie starali się zwrócić uwagę młodzieży na otaczający świat i odnajdywać te wartości, które dają podstawę do określania ich terminem ?Mała ojczyzna?. Poeci byli na lekcjach i spotkaniach w szkołach m.in. w Prymusowej Woli, Sławnie, Mniszkowie, ZSP nr 1 a także w bibliotekach w Żarnowie, Skórkowicach. Tematyka spotkań była różnorodna. Poeci pisali o kobietach, miłości, rodzinie, przyrodzie, a także ojczyźnie. Trzeba dodać, że wszystkim spotkaniom z młodzieżą towarzyszyły także warsztaty literackie, podczas których uczniowie nie tylko słuchali wierszy poetów, ale również mieli okazję zadawać pytania. Odbywały się również spotkania literackie poświęcone Janowi Pawłowi II. Klubowicze ze swoimi wierszami o papieżu wystąpili m.in. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Liczne wieczory autorskie organizowane przez klub we współpracy z MBP, a także MDK dawały możliwość zaprezentowania twórczości własnej poetów nie tylko członkom Klubu Literackiego ?Nad Wąglanką?, ale też szerszej publiczności. W ciągu minionych lat takich spotkań z poezją odbyło się kilkanaście i zawsze cieszyły się one dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy. Swoją twórczość prezentowali m.in.: Irena Plucińska, Jerzy Wilk, Józefa Nita, Wiktor Biernacki, Krystyna Wieczorek, Bożena Wijata, Kazimierz Stępień, Marianna Ksyta i inni.
Członkowie klubu uczestniczyli także w podsumowaniu Międzynarodowych Konkursów Poezji w Białaczowie. Tam także prezentowali swoje wiersze. Szczególnym wydarzeniem w życiu klubu było posadzenie w parku na placu Kościuszki pamiątkowego drzewa ? lipy ze specjalną tabliczką wykonaną przez Jerzego Wilka, informującą o tym wydarzeniu. Lipa, niestety, uschła. Członkowie Klubu wzięli ponadto udział w spektaklu artystycznym z okazji trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II oraz w koncercie charytatywnym zorganizowany z okazji 50?lecia Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Klubowicze mogą się także pochwalić swoim czasopismem zawierającym nie tylko wiersze, ale także informacje o wydarzeniach związanych z działalnością.
W ciągu siedmiu lat wydano osiem tomików poezji, w tym m.in. almanach poetycki poświęcony papieżowi ?Niezamknięta księga?, a także ?Krajobraz sercem malowany?, w którym poeci przedstawili uroki i piękno naszej małej ojczyzny. Dopełnieniem tekstu były fotografie obrazów i rzeźb opoczyńskich twórców ludowych. Wydano również ?Na planszy? Jerzego Piekarskiego, ?Sercem pisane? i ?Obudzone szepty? Ireny Plucińskiej, ?Kocham cię ziemio rodzinna? Marianny Ksyty, ?Skarb życia? Kazimierza Stępnia oraz ?Śmieję się do życia? Józefy Nity.
W rodzinnej atmosferze świętowania poeci prezentowali swoje utwory napisane specjalnie z okazji siódmych urodzin klubu literackiego. Zorganizowano swoistego rodzaju konkurs wierszy, które najgłośniejszymi oklaskami wybierali słuchacze. Wieczór umilił występ Justyny Kowalczyk i Łukasza Nowaka.
Urodzinowe spotkanie było także doskonałą okazją, by podziękować wszystkim tym, którzy angażują się w pracę na rzecz klubu, choć nie są jego członkami. Na pomoc i wsparcie wielu osób poeci zawsze mogą liczyć. Wszystkim za to wsparcie w imieniu członków podziękowała Bożena Świątek?Mazur. Zaprosiła także na urodzinowy tort i toast wzniesiony lampką szampana. Przybyli goście składali życzenia kolejnych jubileuszy i aby wena nie opuszczała naszych rodzimych twórców. My także przyłączamy się do tych życzeń.






Artykuł ukazał się w wydaniu nr 43 (798) z dnia 26 Października 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »