tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Usługi Parkieciarskie Mateusz Pręcikowski ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Rewolucja w prawie drogowym

 
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt ustawy o Centralnej Ewidencji Kierowców i Centralnej Ewidencji Pojazdów


W utjworzonych w ich ramach bazach danych znajdą się podstawowe informacje dotyczące zarówno kierujących, jak i pojazdów, którymi będą się poruszać. Być może już wkrótce w podróż samochodem wystarczy zabrać dowód osobisty.
W Centralnej Ewidencji Kierowców znajdą się dane kierowcy ? jego PESEL i zdjęcie, a także informacje dotyczące kategorii i daty uzyskania prawa jazdy i liczby punktów karnych. Z kolei w Centralnej Ewidencji Pojazdów umieszczone zostaną podstawowe dane pojazdów ? marka i model auta, numer identyfikacyjny VIN, numer rejestracyjny, data obowiązywania przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia OC oraz informacja na kogo jest zarejestrowany samochód. Policjanci z drogówki będą mieli dostęp do tych informacji. Oznacza to, że kierowcy nie będą już musieli wozić ze sobą wszystkich wymaganych obecnie dokumentów. Wystarczy jeden dokument potwierdzający tożsamość ? choćby dowód osobisty. Dowód rejestracyjny będzie z kolei wymagany, jeśli będziemy poruszać się autem zarejestrowanym na inną osobę.
Projekt ustawy przewiduje również inne, istotne zmiany. Przede wszystkim ułatwione mają zostać procedury rejestracji pojazdów. Będzie jej można dokonać w jednym miejscu, a dowód rejestracyjny będzie można otrzymać od ręki. Co więcej, numer rejestracyjny pojazdu będzie dożywotni ? nie będzie zmieniany przy każdej zmianie właściciela.
Nowe przepisy umożliwią również kontrole przebiegu pojazdów. Taka informacja będzie wprowadzana do Centralnej Ewidencji Pojazdów przy każdej obowiązkowej kontroli technicznej. Sprzedający nie będą więc już mogli cofnąć licznika, próbując oszukać nabywcę.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »