tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Smacznie i kolorowo

 
17 kwietnia, w Niedzielę Palmową Miejski Dom Kultury po raz drugi zorganizował Opoczyński Kiermasz Wielkanocny i po raz kolejny wystawę sposobu przygotowywania wielkanocnych stołów, w której w tym roku udział wzięły panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Woli Załężnej, Bielowic, Kruszewca Wsi, Dzielnej i Wygnanowa

Tegoroczny kiermasz zorganizowany został na mniejszej przestrzeni, co dało wrażenie większej liczby wystawców. Można była nabyć różnego rodzaju ozdoby wielkanocne: pisanki na jajach kurzych, gęsich a były też i strusie, pisanki z włóczki, palmy wielkanocne i mnóstwo innych ozdób. Swoje wyroby oferowali rzeźbiarze, uczestnicy WTZ, pracownie artystyczne nie tylko z Opoczna, twórczynie ludowe. Stoiska ustawione z frontu MDK tworzyły zamknięty obszar pełen kolorów.
W holu MDK zarówno na parterze jak i na piętrze wystawione były stoły a na nich cudeńka: przyrządzone na podstawie tradycyjnych przepisów baby, pieczyste, jaja faszerowane ? słowem to wszystko co jest pyszne, ale niezdrowe.
Przygotowane stoły wielkanocne poświęcili wspólnie proboszczowie opoczyńskich parafii: ks. dziekan Jan Serszyński, ks. kan. Mieczysław Głogowski i ks. Leszek Sokół. Obecni wicewojewoda łódzki Krystyna Ozga, poseł Robert Telus, starosta Jan Wieruszewski, wiceburmistrz Jarosław Wiktorowicz złożyli obecnym życzenia świąteczne. Ale uwagę przyciągały nie tylko potrawy. Panie z KGW w Januszewicach specjalnie na ten przegląd przygotowały palmy wielkanocne, z którymi uczestniczyły w mszy w kościele Podwyższenia Krzyża, po czym przeszły w pełnej krasie do MDK.
Przeglądowi stołów towarzyszył II Opoczyński Kiermasz Wielkanocny. Prezentowali się twórcy z gminy Opoczno. Mieszkańcy mogli zakupić ozdoby świąteczne, wśród których najwięcej było pisanek, stroików, serwetek i koszyczków. Było barwnie, wszystkim udzielił się nastrój nadchodzących świąt.
Podczas degustacji potraw występowały zespoły śpiewacze KGW z Sitowej, Kraśnicy, Bukowca Opoczyńskiego, Woli Załężnej oraz chór seniora ?Zorza? a w sali widowiskowej MDK dwukrotnie wyświetlony był film dokumentalny Andrzeja Paradowskiego pt. ?W szczerym polu?, opowiadający historię krzyża w Klinach.

Panie KGW z Januszewic z palmami

Przed święceniem


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 16 (719) z dnia 22 Kwietnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »