tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »

@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Ciekawostki

 Pogoda na lato 2012

 
Prognozy z pożółkłych kalendarzy

?Lato w tym roku nie da o sobie zapomnieć? ? taką opinią synoptyków rozpoczęliśmy prognozę pogody na lato w ubiegłym roku. I rzeczywiście sprawdziła się, tylko na odwrót. Zima przyszła wiosną, lato jesienią, a wiosna zimą. Lipiec ? zgodnie zapowiadany jako miesiąc idealny na urlop ? okazał się ?lipcopadem?, a potem trzymiesięczny brak opadów sprawił, że pod koniec roku w 23 stacjach pomiarowych poziom wody był najniższy od ponad stu lat. Do tego burze, wichury, nawałnice? Pamiętając o uwagach, jakie mamy do długoterminowego prognozowania, proponujemy jednak lekturę dawnych ?prognostyków pogodowych? ? kryją się przecież za nimi wieki obserwacji.
Bieżący rok zwrotnikowy jest pod astrologicznym patronatem Merkurego. W takich latach po pełnej kontrastów pogodowych wiośnie zwykle następuje niestałe i przekropne lato ? dnie pogodne na przemian z deszczowymi, częściej chłodno i pochmurnie niż upalnie. Występują duże wahania temperatury ? raz może być bardzo ciepło, nawet upalnie, za kilka dni znów bardzo zimno, zwłaszcza nocami. Gwałtowne burze z wichrem i gradem przynoszą więcej szkody niż pożytku. Dłuższe okresy stabilnej ciepłej pogody dopiero w znaku Panny.
A oto szczegółowa prognoza pogody dla kolejnych dekad i miesięcy letnich tego roku według tzw. stuletnich kalendarzy wydawanych kilka wieków temu i tablic ?powtarzalnego kalendarza pogody? opata Knauera z XVII wieku:

Czerwiec
Pierwsza dekada kalendarzowego lata parna, pochmurna i deszczowa. Opady lokalnie obfite, zwłaszcza burze mogą być bardzo silne, nawet z gradem. Czasami jednak zdarzy się upalny dzień.

Lipiec
Niezbyt przychylny dla urlopowiczów, niestały, wietrzny i raczej chłodny. Możliwe bardzo duże skoki temperatury, zwłaszcza nocą. Sporo pochmurnych i deszczowych dni. Lokalnie silne i ulewne burze z zagrożeniem powodziowym. Więcej pogodnych dni ze słońcem w środku miesiąca. W trzeciej dekadzie ciepło, ale sporo dni z chmurami.

Sierpień
Nadal trudno oczekiwać stabilnej pogody. Początek miesiąca piękny i ciepły, ale parny i burzowy. Słonecznie i sucho do końca drugiej dekady. Nadal burzowo. W trzeciej dekadzie możliwe załamanie pogody, kilka dni brzydszych i wietrznych, zimne i mgliste noce. Pod koniec miesiąca ponowne ocieplenie, nawet upalnie.

Wrzesień
Pierwsza dekada raczej sucha i pogodna. Do połowy miesiąca w miarę ciepło z przelotnymi opadami i licznymi porannymi mgłami. W drugiej dekadzie pojawią się zimne i mgliste wieczory oraz nocne przygruntowe przymrozki. Koniec lata 23 września po północy. Pierwsze dni kalendarzowej jesieni deszczowe, ale potem ładna pogoda do końca września.
Oczywiście nie ma co liczyć na to, że pogoda się powtórzy kropka w kropkę, bo to niemożliwe, ale może być podobnie. Hobbystom proponujemy sprawdzenie tego lata, w jakim stopniu potwierdzi się jeszcze bardziej szczegółowa prognoza znaleziona w innym ?Kalendarzu stuletnim?. Przewiduje ona w Roku Merkurego nieciekawy początek lata ? zmienna pogoda, noce i ranki chłodne, ale dni ciepłe. Pierwsza połowa lipca niezdecydowana ? od 7 do 17 lipca ? ciepło, 18 do 20 lipca ? deszczowo, a potem po 22 lipca, do końca miesiąca ciepło i upalnie.
Do 6 sierpnia zapowiada się przyjemnie, potem, do 11 sierpnia popada nieco się ochłodzi. Po 12 sierpnia znów pogodnie, ale pomiędzy 14 a 16 ? ulewy i burze, potem ciepło, zaś w dniach 18 do 24 sierpnia upalnie i do końca miesiąca ciepło, ale od czasu do czasu pojawią się burze z deszczem i gradem. Sama końcówka miesiąca upalna.
Do połowy września pogoda ciepła, ale przekropna. Po 15 września ciepło i pogodnie, ale noce już zimne. Po 20 ochłodzi się, a jesień zacznie się idealną na spacery i wypady do lasu, słoneczną pogodą.
WikiAsk ? Pierwsza Polska Encyklopedia Wiedzy ? przewiduje, że tego lata spodziewać się należy gorących fal upałów oraz załamania pogody, które przyniesie chłodne i deszczowe dni.
Czerwiec tego lata ma być najbardziej słonecznym miesiącem. Koniec czerwca to już będzie prawdziwy raj dla tych, którzy lubią piekące słońce; temperatura przekroczy 30 oC, dokładając ognia do piłkarskich finałów. Koniec czerwca oznaczać będzie koniec Euro i koniec lata. Ale jeszcze będzie ciepło, tylko musimy poczekać do ostatniego tygodnia lipca.
Pierwsze tygodnie lipca niestety nie prognozują słonecznej aury. Spodziewajmy się raczej deszczy, burz i gradu oraz niższych temperatur. Zatem, jeśli na urlop w lipcu, to tylko w ostatnim tygodniu. Wtedy znów ujrzymy słoneczne niebo i odczujemy 30?stopniową temperaturę powietrza.
Więcej słońca niż w lipcu będzie w sierpniu. Wówczas osoby, które lubią się opalać, będą mogły zażywać kąpieli słonecznych. Pierwsza połowa sierpnia zapowiada się obiecująco, słonecznie i ciepło, ale nie upalnie. Po 15 sierpnia pogoda zmieni się, nadejdzie niewielkie ochłodzenie i opady deszczu. Jednak na brak słońca nie będziemy raczej narzekać. Typowa dla lata pogoda, ma się utrzymać do połowy września.
A co, według ?Faktu?, przewidują górale beskidzcy? Podstawą ich prognozy była ubiegłoroczna obserwacja aury przez 12 dni od świętej Łucji, czyli 13 grudnia, do Wigilii, i potem przez kolejnych 12 nocy, do 6 stycznia ? Trzech Króli.
W drugiej połowie czerwca ciepło, bardzo ładna pogoda ? to już będzie przedsmak prawdziwych wakacji. Lipiec ? najbardziej deszczowy z miesięcy ? tym razem nie powinien zepsuć nam wakacji, a wręcz wynagrodzić ubiegłoroczne kapryśne lato. Pogoda będzie urlopowa. Miesiąc szykuje się ładny, słoneczny i bardzo ciepły. Na początku sierpnia przez parę dni pokropi, ale ? bez paniki! ? to tylko trochę przelotnego deszczu. Zdecydowana większość sierpniowych dni będzie dni bardzo ładnych, słonecznych i dość gorących, a nawet upalnych. Wrzesień zacznie się od kilku dni dość ładnych, potem trochę pokropi. W drugiej połowie miesiąca więcej deszczu, pochmurno, ale w miarę ciepło. Taka aura: trochę deszczu i ciepło, dobrze wróży sezonowi grzybowemu
W sieci znaleźć można dziesiątki podobnych prognoz. Komu wierzyć? Jak sama nazwa wskazuje, to są tylko prognozy. Dlaczego potem tak różnią się od rzeczywistości? Ponieważ pogoda w naszej części Europy jest coraz bardziej nieprzewidywalna ? już nawet trzydniowa prognoza jest bardzo niewiarygodna, o czym mogliśmy przekonać się w ubiegłe wakacje. Jaka jest najlepsza rada? Przeczytać długoterminową pogodę, wstępnie ustalić terminy urlopów, a potem już tylko śledzić aktualne prognozy na maksymalnie trzy dni do przodu.
Wybrał z sieci: erg


erg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (780) z dnia 22 Czerwca 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »