tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Pieniądze dla przedsiębiorczych

 


Ponad 365 milionów złotych przeznaczyła w tym roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dofinansowanie projektów zwiększających dochody rodzin rolników w ramach działania ?Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej?. Pomoc ta przeznaczona jest dla rolników, ich współmałżonków lub domowników ubezpieczonych w KRUS, którzy planują rozpoczęcie działalności innej niż rolnicza. Wiele rodzin rolniczych nie jest w stanie utrzymać się wyłącznie z rolnictwa i takie wsparcie jest dla nich szansą na dodatkowe dochody, poprawiające ich warunki życia.
W tegorocznym naborze, od 27 września do 14 października będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje związane z wytwarzaniem biogazu rolniczego lub energii elektrycznej z biogazu rolniczego. Wysokość wsparcia z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla jednego beneficjenta na realizację takiego przedsięwzięcia wynosi do 500 tysięcy złotych, a poziom dofinansowania nie może przekroczyć 50% poniesionych przez niego kosztów inwestycji.
Następnie, od 17 października do 4 listopada wnioski o pomoc mogą składać wszyscy, którzy planują inne inwestycje niż związane z wytwarzaniem biogazu lub energii elektrycznej. W tym przypadku kwota dofinansowania przyznanego przez ARiMR nie może przekraczać 100 tysięcy złotych dla jednego beneficjenta, a Agencja może refundować do 50% kosztów inwestycji (w przypadku gospodarstw poszkodowanych w wyniku klęsk zywiołowych ? do 80%). Osoby zainteresowane takim wsparciem, ale nie posiadające własnych pieniędzy, mogą skorzystać z zaliczki w wysokości do 50% wnioskowanej kwoty pomocy.
W wyniku wcześniejszych naborów wniosków o uzyskanie wsparcia na rozpoczęcie dodatkowej działalności nierolniczej ARiMR podpisała umowy z 8,8 tys. rolników, którzy otrzymają ponad 758 milionów zł. Zakłady usługowe i produkcyjne, gospodarstwa agroturystyczne, wyciągi narciarskie ? rolnicy mają mnóstwo pomysłów na prowadzenie dodatkowej działalności gospodarczej, korzystając ze środków z PROW 2007?13.
Więcej informacji pod bezpłatnym numerem infolinii 800 38 00 84 czynnej 7 dni w tygodniu w godz. od 7 do 21 oraz www.arimr.gov.pl.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (740) z dnia 16 Września 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »