tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 PIT przez Internet

 


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie zachęca do składnia zeznań i deklaracji przez Internet, za pośrednictwem systemu Ministerstwa Finansów e?deklaracje. Taki sposób przesłania deklaracji pozwala ograniczyć formalności do minimum, gwarantuje oszczędność kosztów związanych z opłatami pocztowymi oraz czasu związanego z dotarciem do urzędu skarbowego czy pokonaniem kolejki. Wszystko za pomocą jednego narzędzia ? komputera z dostępem do Internetu.
System został tak stworzony, by korzystać z niego mógł każdy. Jest intuicyjny, przyjazny dla użytkownika, prowadzi przez kolejne kroki wymagane przy wypełnianiu i wysłaniu deklaracji, pozwala na samodzielne rozliczenie się z fiskusem. System na bieżąco sprawdza rachunkową poprawność wprowadzanych danych, pola obowiązkowe są oznaczone i dodatkowo opisane, posiada wbudowaną wyszukiwarkę Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do przekazania im 1% podatku należnego. System nie wymaga podpisu elektronicznego, a bezpieczeństwo przesyłanych danych zagwarantowane jest dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji kwotą przychodu z ostatniego zeznania rocznego. W ten sposób wyeliminowana zostaje możliwość podszycia się pod podatnika. Nie ma też powodu martwić się, czy złożony w ten sposób formularz dotarł do urzędu ? program praktycznie natychmiast wydaje potwierdzenie odbioru deklaracji przez US o ile wszystko było OK lub wyświetli odpowiedni komunikat. Złożony poprawnie dokument elektroniczny pozwala na wygenerowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). To potwierdzenie traktowane jest na równi z dowodem nadania listu poleconego czy złożeniem zeznania w siedzibie urzędu. Drukujemy wysłaną deklarację, dołączamy do niej poświadczenie odbioru i sprawa załatwiona. Pozostaje jedynie przesłać pieniądze, w razie konieczności dopłaty do zaliczek, lub czekać na zwrot w przypadku przedpłaty.

Podstawowe kroki w celu wysłania zeznań przy użyciu systemu e?deklaracje:
1) wejdź na stronę internetową Ministerstwa Finansów ? www.mf.gov.pl
2) wybierz zakładkę e?deklaracje
3) jeżeli korzystasz z systemu po raz pierwszy skorzystaj z zakładki "Do pobrania" i zainstaluj wtyczkę (plug?in). W przypadku posiadania wtyczki nieaktualnej zainstaluj wtyczkę na rok 2014.
4) wybierz opcję "Formularze", a następnie właściwy PIT
5) wybierz rok za który chcesz złożyć zeznanie i właściwy formularz. Wypełnij formularz zgodnie z pojawiającymi się komunikatami. Pola obowiązkowe są podświetlone czerwoną ramką
6) formularz może zostać zapisany na dysku Twojego komputera albo wydrukowany
7) w celu sprawdzenia poprawności i kompletności wypełnionej deklaracji, kliknij znajdującą się w prawym górnym rogu ikonę "Sprawdź poprawność"
8) kliknij polecenie "Dalej", pojawi się komunikat "Dane autoryzujące do podpisania dokumentu" ? podaj kwotę przychodu z zeznania podatkowego PIT za rok wskazany przez system
9) postępuj zgodnie z komunikatami wyświetlanymi przez system
10) w celu otrzymania potwierdzenia przesłania deklaracji pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru.
Przy okazji: Miejska Biblioteka Publiczna, Urząd Skarbowy oraz Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans organizują szkolenie w zakresie składania rozliczenia rocznego przez Internet. Odbędzie się ono we wtorek, 25 lutego o godz. 16.00 w czytelni multimedialnej biblioteki. Szczegółowych informacji udziela szefowa placówki, Zofia Konecka, pod nr tel. 44 755 25 66.
Serdecznie zapraszamy.

Opracowano wspólnie z naczelnikiem
Urzędu Skarbowego w Opocznie


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 8 (867) z dnia 21 Lutego 2014r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »