tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Nie tylko bombowe znaleziska

 


W zasadzie to już przywykliśmy do tego, że co jakiś czas pojawiają się informacje, że w jednej czy drugiej miejscowości lub na jakiejś budowie ujawniane są pamiątki z czasów II wojny światowej. 26 lipca padł swoisty rekord: zabezpieczono aż 126 pocisków w rejonie trasy K?12 przy obwodnicy Opoczna, gdzie saperzy rutynowo przeszukiwali teren w miejscach przepustów wodnych, w poszukiwaniu niebezpiecznych powojennych pamiątek. W pewnej chwili jeden z saperów zjechał na przerwę w boczną drogę i ze zdumieniem zauważył tam wózek wypełniony 25 pociskami artyleryjskimi. O swoim znalezisku natychmiast powiadomił przełożonych oraz policję.
Od lat wiadomo, że uchodzące wojska niemieckie ukryły w ziemi ogromną ilość rozmaitego kalibru amunicji i pocisków. Część będzie przy okazji prac ziemnych znajdowana już teraz, pozostałe będą się ujawniać z czasem. Wszystkie jednak są niebezpieczne. Wiemy też, że niektórzy ludzie dla paru groszy lub z tzw. pasji ryzykują swoim i cudzym życiem.
Myśleliśmy, że już nie będziemy wracać do takich ?wybuchowych? wieści. A jednak. Po pięciu dniach poszukiwań policjanci ustalili, że miłośnikiem zardzewiałych militariów, przygotowanych do wywózki, okazał się 19?letni opocznianin, Piotr T. W jego domu znaleziono także inną aamunicję. W chwili obecnej młodzieniec znajduje się pod policyjnym dozorem.
Do aresztu trafił starszy mężczyzna, również miłośnik militariów (a przy okazji napitków alkoholowych). 24 sierpnia w Jelni (gm. Drzewica) w mieszkaniu Bogdana K. ujawniono nielegalną broń oraz 24 sztuki amunicji myśliwskiej, 292 sztuki amunicji sportowej i 3 gazowej. Mężczyzna w chwili zatrzymania był nietrzeźwy.
Dwa dni później, tj. 26 sierpnia w Małych Końskich (gm. Mniszków) podczas interwencji policjanci ujawnili w mieszkaniu 43?latka pocisk moździerzowy.
Jak się okazuje, dużo jest, a nawet zbyt dużo, na naszym terenie niebezpiecznych, powojennych pamiątek i równie dużo jest ?miłośników? wszelakich militariów. Tych starych i tych młodych? Warto przypomnieć, że za nielegalne posiadanie takich przedmiotów uwielbienia grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (790) z dnia 31 Sierpnia 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »