Rosnące bezrobocie niestety powoduje, że coraz więcej osób decyduje się na przyjęcie jakiejkolwiek oferty pracy, zamiast czekać na tę legalną
W ubiegłym roku co czwarta firma łamała przepisy dotyczące zgłaszania do ZUS nowo zatrudnionych pracowników. Dotyczyło to ponad 16 tys. pracowników, a przedsiębiorcy, którym PIP udowodniła bezprawne działania, mają zapłacić ponad 180 milionów zaległych składek. Do tego dochodzą odsetki i grzywny za nielegalne zatrudnienie.
Pracownicy, którzy zgadzają się pracować na czarno muszą wiedzieć, że także oni będą musieli ponieść konsekwencje swoich decyzji. Co prawda inspekcja pracy zwykle staje po stronie pracowników, ale nie zawsze można na to liczyć. Inspektorzy nie mają wyjścia w sytuacji, jeśli zatrudniony w szarej strefie oszukiwał urząd pracy i mimo uzyskiwania dochodów, pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Zgodnie z obowiązującym prawem kara za pobieranie zasiłku, do którego utraciło się prawo to grzwyna od 500 do 5 tys. złotych.
Kary finansowe to nie jest jedyne zagrożenie dla pracownika pracującego na czarno. Także ci, którzy nie brali żadnych świadczeń nie mogą spać spokojnie, a to dlatego, najczęściej nie płacą oni podatku dochodowego od zarobionych pieniędzy. Z jednej strony szef, który zatrudnia bez umowy robi to po to, by oszczędzić na państwowych daninach. Nie odprowadza więc nie tylko składek na ZUS i Narodowy Fundusz Zdrowia, ale także miesięcznych zaliczek na PIT. Pracownik nie dostaje w związku z tym rocznego rozliczenia PIT ?11. Może się o niego upomnieć, trudno jednak oczekiwać, że szef zgodzi się złożyć w urzędzie skarbowym dokument, który obciąży go i zmusi do dopłaty podatku.
Zatrudniony bez umowy może też rozliczyć się bez PIT?11, jedynie deklarując, ile otrzymał w ciągu roku. Jest to jednak równoznaczne ze złożeniem na nierzetelnego pracodawcę donosu ? i zwykle oznacza utratę pracy. |