tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Maturzyści wystartowali

 
We wtorek, 4 maja egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczęły się tegoroczne zmagania maturzystów. We wszystkich szkołach powiatu opoczyńskiego do egzaminów maturalnych przystąpiło około 800 abiturientów. Dzień później wszyscy zmierzyli się z obowiązkowym egzaminem z matematyki, która po 25 latach nieobecności powróciła na maturę jako przedmiot obowiązkowyW ZSP nr 1 przed egzaminem z języka polskiego


Maturalny maraton rozpoczął się tradycyjnie egzaminem pisemnym z języka polskiego. Punktualnie o godzinie 9.00 wszyscy maturzyści zmierzyli się z identycznym arkuszem egzaminacyjnym. Mieli do wyboru charakterystykę głównego bohatera „Świętoszka” Moliera oraz refleksję na temat godnej śmierci na podstawie „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Egzamin z języka polskiego okazał się dla nich łatwy. Zdecydowanie bardziej obawiali się matematyki, z którą wszyscy obowiązkowo zmierzyli się w środę. Jej powrót do grona obowiązkowych przedmiotów maturalnych to największa nowość tegorocznego egzaminu dojrzałości. Uczniowie wiedzieli jednak o tym od kilku lat, mieli więc czas, aby przygotować się do tego wyjątkowego egzaminu.
Nowością tegorocznego egzaminu jest także obowiązkowy egzamin na poziomie podstawowym. Od tego roku ambitniejsi uczniowie do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych musieli przystąpić dwa razy, w dodatku tego samego dnia. Najpierw o godzinie 9.00, razem ze wszystkimi abiturientami zmagali się z podstawą, a następnie o godzinie 14.00 próbowali swoich sił na egzaminie na poziomie rozszerzonym, który wybierali jako przedmiot dodatkowy. Niektórzy rozpoczęli więc egzamin dojrzałości swoistym maratonem, bowiem pierwsze trzy dni matury to właśnie egzaminy z przedmiotów obowiązkowych – języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, który jest najczęściej wybieranym przez abiturientów językiem nowożytnym. Uczniowie, którzy wybrali właśnie język angielski już po pierwszych trzech dniach będą mieli wszystkie obowiązkowe egzaminy pisemne za sobą. Nie ma już bowiem obowiązku zdawania egzaminu z przedmiotu dodatkowego, wybieranego dowolnie.
Egzaminy pisemne potrwają w całym kraju do 22 maja. Ustne będą przeprowadzane do 28 maja, według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących szkolnych zespołów egzaminacyjnych. Wyniki w czerwcu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (669) z dnia 7 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »