tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
Inżynier i Nauczyciel Matematyki chętnie udzieli ...
czytaj dalej »

UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Waleczni hubalczycy

 
Opocznianie oddali hołd Hubalowi, dowódcy pierwszego oddziału partyzanckiego II wojny światowej oraz jego towarzyszom, w większości wywodzącym się z ziemi opoczyńskiej

W sobotę, 1 maja w ramach obchodów 70. rocznicy śmierci mjra Henryka Dobrzańskiego–Hubala zorganizowano rekonstrukcję walk, w których uczestniczyli żołnierze Hubala oraz oddziały niemieckie. To czwarta tego typu lekcja historii, tym razem inscenizacja odbyła się na błoniach niedaleko stadionu Ceramiki Opoczno.
Sobotnia rekonstrukcja nie była odzwierciedleniem konkretnej historycznej bitwy, w której uczestniczyli hubalczycy. Organizatorom chodziło raczej o to, by w ten widowiskowy i ciekawy sposób szczególnie młodzieży przybliżyć historię.
W czasie widowiska widzowie mogli obejrzeć historyczny sprzęt, motory, niemiecki samochód opancerzony, a także oryginalne mundury i broń. Słychać było huk wystrzałów. Licznie przybyli opocznianie z wielkim zainteresowaniem śledzili potyczki pędzących na koniach ułanów z niemieckimi żołnierzami. Co oczywiste oddział hubalczyków pokonał grupę rekonstrukcyjną z Puław, wcielającą się w żołnierzy niemieckich.
Rekonstrukcja na błoniach to początek obchodów rocznicy śmierci Hubala. Główne uroczystości odbędą się 30 maja w Anielinie przy szańcu Hubala, miejscu śmierci majora, w miesiąc po faktycznej rocznicy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (669) z dnia 7 Maja 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »