Karp pojawia się na wigilijnym stole co roku. Nie zawsze musi mieć jednak ten sam smak. Dlatego przygotowaliśmy dziesięć wyszukanych potraw, z karpiem w roli głównej, którymi możecie zaskoczyć rodzinę podczas wieczerzy wigilijnej
Karp w warzywach
Zupa?krem z wędzonego karpia
Składniki: 130 g filetów z wędzonego karpia, olej słonecznikowy do duszenia, dwa małe ziemniaki, dwie szalotki, pół szklanki gęstej śmietany, bulion warzywny lub rosół z karpia, natka pietruszki, gałązka rozmarynu lub płatki migdałowe, sól, pieprz.
Sposób przygotowania: W rondlu rozgrzać olej i udusić pokrojoną szalotkę, dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, zalać bulionem i gotować na wolnym ogniu przez 30 min. Rozdrobione filety wędzonego karpia dodać do gotowego wywaru, zmiksować blenderem i dodać śmietanę. Doprawić do smaku i zagotować. Krem udekorować rozmarynem lub prażonymi płatkami migdałowymi.
Karp w warzywach
Składniki: 111,5 kg karpia, dwie marchewki, dwie pietruszki, kawałek selera, pół pora, łyżeczka żelatyny, dwa listki laurowe, ziele angielskie, pieprz, sól, łyżeczka cukru, do dekoracji majonez, jajko, pietruszka, czerwona cebula, papryka 1 do wyboru.
Sposób przygotowania: karpia zeskrobać i wypatroszyć. Ugotować wywar z rybiej głowy, ogona i warzyw. Trzymać na wolnym ogniu przez pół godziny, po czym wyjąć rybie mięso i warzywa na miseczkę, a do wywaru wrzucić karpia pokrojonego w dzwonka. Gotować 20 minut, po czym delikatnie wyjąć na półmisek. Zdjąć skórę, wyjąć delikatnie wszystkie ości i przyozdobić karpia warzywami wedle uznania. Wywar przecedzić przez gęste sitko. Do przecedzonego wywaru dodać rozpuszczoną żelatynę, doprawić do smaku, gotować na wolnym ogniu tak, aby nie dopuścić do zagotowania. Zalać rybę, pokrywając ją całą i wstawić do lodówki. Najlepiej smakuje drugiego dnia po przygotowaniu.
Pieczony karp w kremowym sosie
Składniki: 1 kg karpia, sól, pieprz, 300 ml wody, trzy łyżki mąki pszennej, cztery łyżki oliwy z oliwek, dwie cebule pokrojone w półplasterki, jedna szklanka białego wina, 200 g pieczarek pokrojonych w plasterki, trzy łyżki kwaśnej śmietany, dwie łyżki mąki pszennej.
Sposób przygotowania: piekarnik rozgrzać do temperatury 200°C. Rybę opłukać i oczyścić. Natrzeć solą i pieprzem w środku i na zewnątrz. Obtoczyć w mące. Na patelni rozgrzać dwie łyżki oliwy, podsmażyć jedną cebulę na rumiano, posolić i ułożyć na dnie naczynia żaroodpornego lub brytfanki. W dużej patelni, na średnim ogniu, bez przykrycia, obsmażyć karpia przez trzy minuty z każdej strony. Przełożyć do przygotowanego naczynia, zalać winem, oprószyć solą i pieprzem. Przykryć. Piec przez 20125 minut. W rondelku rozgrzać pozostałą oliwę i podsmażyć drugą cebulę z pieczarkami. Dodać mąkę i wymieszać. Dodać 300 ml wody, zagotować, od czasu do czasu mieszając i gotować, aż sos zgęstnieje. Dodać śmietanę. Doprawić solą i pieprzem. Rybę wyjąć z piekarnika i podawać polaną sosem.
Karp z bakaliami
Składniki: 1,5 litra wody, jedna kostka rosołowa wołowa, sześć ziarenek ziela angielskiego, dwa liście laurowe, jedna średnia cebula, wypatroszony bezgłowy karp 1 około 1,2 kg.
Sos: 30 g mąki pszennej, 50 g piernika, jeden kieliszek czerwonego wina, jedna łyżka soku z cytryny, jedna łyżeczka cukru, 40 g rodzynek, 50 g suszonych moreli, 15 g płatków migdałowych.
Przygotowanie: zagotować 1,5 l wody z kostką rosołową, zielem angielskim, liściem laurowym i cebulą. Do wrzącego bulionu włożyć karpia i gotować go na małym ogniu przez 10 minut. Wyciągnąć karpia i ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Rozgrzać piekarnik do 180°C.
Sos: Mąkę zrumienić na suchej patelni, dodać szklankę wywaru rybnego i dokładnie wymieszać. Dodać pokruszony piernik i gotować do pełnego rozpuszczenia, delikatnie mieszając. Do sosu wlać kieliszek czerwonego wina, sok z cytryny oraz dodać cukier i bakalie. Całość dusić na małym ogniu przez 5 minut. Gotowym sosem zalać karpia i włożyć do nagrzanego piekarnika na 20 minut.
Królewski rosół z karpia
Składniki: 0,5 kg sprawionego karpia, sól, pieprz, dwie łyżki masła, dwie marchewki, jeden korzeń pietruszki, pół selera korzeniowego, jedna cebula, pół pora, natka pietruszki do dekoracji.
Przygotowanie: karpia umyć, oczyścić i pokroić w półdzwonka, oprószyć solą i pieprzem i obsmażyć na maśle. Warzywa umyć, obrać, włożyć do garnka i zalać litrem wody. Gotować na małym ogniu przez 30 minut. Wywar przecedzić, a warzywa pokroić w słupki (cebulę wyrzucić). Obsmażonego karpia zalać wywarem i gotować przez około 15 minut, aż ryba będzie miękka. Karpia wyjąć z rosołu i oczyścić z ości. Część ryby odłożyć w kawałkach do dekoracji, a resztę zmiksować. Do wywaru dodać pokrojone warzywa, zmiksowanego karpia i kawałki ryby, wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Przed podaniem posypać natką pietruszki.
Karp w marynacie
Składniki: 0,5 kg odgłowionego karpia, sól, trzy łyżki oleju.
Zalewa: 30 g marchewki, 30 g pietruszki, 30 g selera, 30 g cebuli, 1/8 litra wody, 1/8 litra octu 3%, jeden liść laurowy, cztery ziarenka pieprzu, pół łyżeczki soli, jedna czwarta łyżeczki cukru.
Przygotowanie: Karpia oczyścić, opłukać, pokroić na 41centymetrowe dzwonka. Posolić i usmażyć na oleju. Ułożyć w słoiku. Warzywa oczyścić i pokroić w krążki. Cebulę pokroić w talarki. Włożyć do garnka, dodać wodę, ocet i resztę przypraw, zagotować. Odstawić do przestudzenia. Zalewą zalać karpia w słoiku, przykryć papierem pergaminowym i odstawić w chłodne miejsce.
Piwny karp
Składniki: 800 g karpia, sól, pieprz, cztery utłuczone goździki, dwie łyżki octu, 40 g masła, 80 g cebuli, 125 ml jasnego piwa, pół łyżeczki skórki cytrynowej, zielony groszek i kostki marchewki 1 do przybrania, 40 g rodzynek.
Przygotowanie: karpia sprawić, odciąć głowę, opłukać i pokroić na dzwonka szerokości 3 cm. Oprószyć pieprzem i solą, posypać goździkami i skropić octem. Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć na maśle, ale nie rumienić. Dodać piwo i podgrzać. Dodać kawałki ryby i dusić na małym ogniu pod przykryciem przez około 30 minut. Rybę delikatnie wyjąć. Przełożyć na półmisek, przybrać skórką cytryny, groszkiem, marchewką i rodzynkami. Polać sosem i podawać.
Paprykarz z karpia
Składniki: 1,8 kg karpia, 100 g smalcu, średnia cebula, 300 g śmietany, 50 g mąki, strąk papryki, papryka w proszku 1 pół paczuszki, sól.
Przygotowanie: karpia oczyścić, wypatroszyć, odciąć głowę i ogon, pokrajać w dzwonka lub kwadratowe filety, posolić i odstawić na 30 minut w chłodne miejsce. Bardzo drobno posiekaną lub nawet utartą cebulę zrumienić na tłuszczu, dosypać paprykę w proszku, dolać trochę wody i zagotować. Włożyć rybę i pokrajany w krążki strąk papryki i dusić 10115 minut. Przed podaniem dolać śmietanę doprawioną mąką, raz jeszcze zagotować i podawać z lanymi kluseczkami lub świeżym chlebem.
Karp ?Ambasador?
Składniki: trzy filety z karpia, dwa bakłażany, 200 g masła, 250 g śmietanki UHT 30%, 200 g szpinaku, 30 g koperku, 20 g drożdży, 1 jajo, 150 g mąki, 50 g mleka, 50 g oleju, 5 g cukru, sól, pieprz, curry.
Dekoracja: bakłażan, ogórek, pomidory koktajlowe, papryczki chili, cytryna, kapusta pekińska, koperek.
Przygotowanie: po obróbce wstępnej karpia, filety przeciąć wzdłuż. Paski bakłażana zblanszować, posmarować masłem koperkowym. Filety oprószyć solą i pieprzem, zwinąć w rulon z paskami bakłażana. Rulony zwinąć nitką i dusić na maśle. Naturalny sos zabielić śmietanką dodać curry, doprawić do smaku, zagotować. Dodać niewielką ilość na rulony. Sporządzić racuszki z ciasta drożdżowego z dodatkiem ugotowanego, posiekanego szpinaku. Usmażyć na niewielkiej ilości oleju. Rulony układać na racuszkach, udekorować.
Szaszłyki z karpiowych kuleczek
Składniki: 500 g odfiletowanego karpia, jedna czerstwa bułka, 100 ml śmietanki 30%, dwie małe cebule, dwa ząbki czosnku, jedno jajko, 100 g tartej bułki, świeży lub suszony tymianek, olej z oliwek do smażenia, sól, pieprz biały.
Przygotowanie: cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na maśle. Bułkę namoczyć w śmietance, a następnie odcisnąć. Wszystko zmielić z rybą. Dodać roztrzepane jajko, zmiażdżony czosnek, przyprawy, sól, pieprz i zioła. Wyrobić masę, a jeżeli jest za luźna, dodać odrobinę bułki tartej. Formować mokrymi rękami małe kuleczki i obtaczać w bułce tartej. Smażyć na głębokim tłuszczu. Osuszyć na ręczniku papierowym. Nabijać na szpadki szaszłykowe na przemian z dodatkami warzywnymi w zależności od sezonu.
* * *
Jak widać, wystarczy jedynie trochę chęci i cierpliwości, by na naszych wigilijnych stołach zagościły pyszne i oryginalne dania z karpia. Niezależnie od tego, na które z powyższych dań się zdecydujecie, gwarantujemy, że zachwycą i zaskoczą one podniebienia wszystkich świątecznych gości. Oczywiście pod warunkiem, że lubią jeść ryby. Nie pozostało zatem nic innego, jak życzyć smacznego!
|