tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Jak powstaje śnieg?

 
Dzieci z reguły zachwyca, dorośli ? zwłaszcza kierowcy - na jego widok dostają białej gorączki. Mowa oczywiście o śniegu. Jego opady zimą wydają się nam czymś oczywistym. Niewiele osób zastanawia się jednak nad tym, w jaki sposób powstaje śnieg, jakie kształty mają poszczególne płatki i dlaczego właściwie są białe, skoro składają się z przezroczystych kryształków lodu?

Gdy temperatura powietrza spada poniżej zera 0° Celsjusza, cząsteczki pary wodnej skupiają się blisko siebie, tworząc kryształki lodu. W zależności od warunków atmosferycznych mogą powstawać płatki śniegu o różnych kształtach. Najczęściej wyobrażamy je sobie jako sześcioramienne gwiazdki. Takie lodowe struktury rzeczywiście mogą się utworzyć, gdy w powietrzu panuje temperatura między?1 a ?3°C lub ?10 a ?20°C. W innych warunkach śnieg mogą tworzyć igły, słupki lub płytki.
Płatki śniegu są niemal idealnie symetrycznie. W gwiazdkach kąt pomiędzy ramionami wynosi zawsze 60 stopni. Mimo tej własności bardzo ciężko jest znaleźć dwa identyczne płatki, choć nie jest to niemożliwe.
W jednym płatku śniegu znajduje się około 10 trylionów, czyli 10 000 000 000 000 000 000, cząsteczek wody. Liczba wariantów, w jakie mogą się ułożyć, jest oczywiście skończona. Powstały kryształek lodu ma przed sobą długą drogę nim spadnie na ziemię. Wpływa na niego szereg czynników, przez które ulega ciągłym zmianom. Może na zmianę topnieć i zamarzać, a także łączyć się z innymi kroplami wody, przez co jego kształt staje się coraz bardziej skomplikowany. Dlatego prawdopodobieństwo powstania dwóch identycznych płatków jest bardzo małe. Od warunków atmosferycznych zależy nie tylko kształt poszczególnych elementów tworzących śnieg, ale również rodzaj pokrywy śnieżnej, którą utworzą na ziemi. W zależności od gęstości takiej warstwy rozróżniamy puch śnieżny i zsiadły, śnieg ziarnisty, firn oraz lód.
Choć śnieg tworzą kryształki przezroczystej zamarzniętej wody, to jest on biały. Dlaczego? Aby to wyjaśnić, trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, w jaki sposób widzimy świat. Światło widzialne składa się z fal o różnej częstotliwości i długości. Każda ze składowych jest odbierana przez nasze oko jako inny kolor, jednak gdy dochodzą do naszej siatkówki wszystkie na raz, obserwujemy kolor biały.
Cząsteczki, z których zbudowany jest nasz świat, mają zdolność pochłaniania niektórych składowych światła widzialnego, natomiast pozostałe fale są przepuszczane przez daną materię lub przez nią odbijane. Chlorofil znajdujący się w liściach, pochłania wszystkie fale poza zielonymi, które odbija. Natomiast szkło, z którego wykonane są okna, przepuszcza całe światło przez siebie, przez co wydaje nam się być przezroczyste.
W przypadku śniegu jest podobnie. Jest on zbudowany z zamarzniętych cząsteczek wody, a jak wiemy lód jest przezroczysty. Dlaczego więc śnieg wydaje nam się biały? Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie jest załamywane i odbijane na ściankach kryształków lodu, z których zbudowane są płatki śniegu. Po wielokrotnym odbiciu i załamaniu całe światło widzialne dociera do naszego oka i widzimy białą barwę.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (806) z dnia 21 Grudnia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »