12 października ? Światowy Dzień Jaja
Co prawda od tego czasu minęły już cztery tygodnie, ale temat wart jest przypomnienia.
Co roku w drugi piątek października obchodzony jest Światowy Dzień Jaja. Tego dnia w wielu krajach producenci jaj i przetworów z jaj, organizacje branżowe oraz firmy zajmujące się pakowaniem i sprzedażą jaj organizują promocję spożywania jaj, organizując konkursy, dyskusje o żywności i pokazy przyrządzania potraw z ich udziałem. Inicjatorem i koordynatorem tych obchodów jest Międzynarodowa Komisja ds. Jaj (IEC ? International Egg Commission) która ? prawdę mówiąc ? jest międzynarodowym stowarzyszeniem producentów jaj, którego oczywistym celem jest wzrost konsumpcji ich wyrobów na wszystkich kontynentach. Pierwszy Światowy Dzień Jaja odbył się w 1996 roku i od tego momentu powstały różnorodne międzynarodowe przedsięwzięcia organizowane przez ludzi, celebrujących niezwykłą uniwersalność jaja.
Jajko swoją złą sławę zawdzięcza dużej zawartości cholesterolu w żółtku. Przez wiele lat było uważane za produkt podnoszący poziom cholesterolu we krwi, jednakże nie ma żadnych badań potwierdzających tę teorię. Dlatego każdy drugi piątek października przede wszystkim jest okazją do udowodnienia wszystkim, że jajko nie ponosi żadnej odpowiedzialności za podwyższony u ludzi cholesterol, zawiera natomiast wiele niezbędnych składników odżywczych (witaminy, minerały, przeciwutleniacze). W promocji jaj eksponowane są wyjątkowe, naturalne zalety tych produktów. Międzynarodowa Komisja ds. Jaj opracowała listę 12 powodów, dla których warto spożywać jaja:
1. Są pne bowiem jednym z najbardziej wielofunkcyjnych produktów żywnościowych na rynku.
2. Mają jeden z najwyższych wskaźników koncentracji składników pokarmowych.
3. Gdy mówimy o białku jaja, powinniśmy pamiętać, że zostało ono uznane przez naukowców za białko wzorcowe, którego skład i proporcje zawartości poszczególnych aminokwasów przyjmuje się za 100, przyrównując do wartości biologicznej białek innego pochodzenia (mięso, ryby, zboża itd.).
4. Tłuszcz znajdujący się w jaju to w dwóch trzecich wysoko zdrowotne nienasycone kwasy tłuszczowe.
5. Kupowanie jaj, wysokowartościowych produktów pod względem pokarmowym, jest jednym z najlepszych sposobów nabywania białka.
6. Każda pora dnia jest dobra na spożywanie jaj.
7. Żółtko jaja jest doskonałym źródłem choliny, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu.
8. Zawarte w jajach luteina i zeaksantyna są dwoma nowopoznanymi składnikami pokarmowymi, dzięki którym jaja zostały zaliczone do tzw. żywności funkcjonalnej (czyli pokarmów, które są lub mogą być elementem codziennej diety i nadają się do ogólnego spożycia, otrzymane ze składników naturalnych i mają udokumentowany klinicznie pozytywny efekt prozdrowotny).
9. Jaja są produktem do przyrządzenia niezwykle eleganckich dań na uroczyste okazje.
10. Wzbogacenie odchudzającej diety w białko jaja, przyczynia się do większej stabilizacji poziomu cukru we krwi, co powoduje utrzymywanie się uczucia sytości przez dłuższy czas.
11. Dzieci lubią jaja, a rosnący organizm potrzebuje składniki pokarmowe. Zatem jaja jako doskonałe źródło aminokwasów mogą być świetnym pożywieniem dla dzieci.
12. Październikowy Światowy Dzień Jaja warto wykorzystać jako inspirację do stworzenia nowych potraw z udziałem jaj.
Dodajmy, że jajka kurze pochodzące ze sztucznych ferm zawierają średnio o 1/5 cholesterolu mniej niż jajka ?wiejskie?. Ciekawe też, że zimą jest w jajkach dużo więcej cholesterolu niż latem. Dla wystraszonych sklerozą pociechą może być informacja, że oprócz choliny jajka zawierają lecytynę, też przeciwdziałającą odkładaniu się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych.
Naukowcy przekonują o korzyściach, jakie przynosi wszystkim grupom wiekowym spożywanie jaj. Jaja mają pozytywny wpływ na rozwiązywanie szerokiej gamy problemów zdrowotnych, w tym otyłości i niskiego wskaźnika urodzeń. Badania wykazały, że spożywanie jaj zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej, jednej z najczęstszych przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku. Jaja poprawiają stan zdrowotny osób starszych, pomagając w zachowaniu nieotłuszczonej masy mięśni. ?Stwarza to wiele możliwości dla sektora przetwórstwa jaj, ponieważ sektor ten może uruchomić produkcję jaj dla każdego, np. produkty jajeczne dla kobiet ciężarnych, dzieci, sportowców, w celu kontroli masy ciała, seniorów, a nawet zwierząt domowych? ? rekomenduje dr McNamara z Egg Nutrition Center (ENC) w Stanach Zjednoczonych.
Konsumentom jaj w każdej postaci nie trzeba rekomendacji uczonych. Oni od zawsze wiedzą swoje. Dlatego dzisiaj świętują też wszyscy miłośnicy naleśników, omletów, zapiekanek, sadzonych jajek, itp. bo Światowy Dzień Jaja to także ich dzień.
Opr.: erg
|