Atrakcyjność to pojęcie, które ma inne znaczenie w odniesieniu do kobiet a inne w odniesieniu do mężczyzn. Atrakcyjna kobieta to przede wszystkim kobieta piękna. Atrakcyjny mężczyzna to coś znacznie więcej niż tylko mężczyzna przystojny
Gdybyśmy mieli opisać wygląd przystojnego mężczyzny, nie byłoby to specjalnie trudne. Robi się bowiem na ten temat badania w różnych częściach świata. Mężczyzna przystojny jest przede wszystkim wysoki, ma biodra węższe od ramion, płaski brzuch i jędrny tyłek. W twarzy liczą się wyraziste oczy i zdrowe zęby, nie ma natomiast wielkiego znaczenia zarost, gęstość, długość lub kolor włosów ani np. grubość warg (które nadają twarzy kobiecej wyraz namiętności). Uniwersalną cechą wyglądu, dodającą atrakcyjności zarówno mężczyznom jak i kobietom jest symetryczna budowa ciała i twarzy oraz zdrowa pozbawiona wyprysków, pryszczy, plam skóra itp.
Nieprawdą jest natomiast, że przystojny mężczyzna musi być jakoś szczególnie umięśniony czy mieć dużego penisa. Nie liczy się również jego wiek, choć ma on wielkie znaczenie we wzorze żeńskiej urody. Atrakcyjna kobieta to kobieta młoda. Niektóre badania pokazują zaś, że z wiekiem mężczyźni mogą nawet zyskiwać na przystojności.
Historia urody
Dzięki badaniom wiemy także, że wzór męskiej urody prawie w ogóle nie ewoluuje. Sto czy pięćset lat temu za przystojnych uważano takich samych mężczyzn jak dzisiaj ? wystarczy zerknąć na rzeźbę Dawida Michała Anioła.
To zjawisko nie występuje, jeśli chodzi o urodę kobiet. Wzór żeńskiej urody zmienia się bardzo szybko ? niemal z pokolenia na pokolenie. Gdybyśmy spojrzeli na to, jakie kobiety uważano za piękne w poprzednich epokach, okaże się, że czasem były za szczupłe, a kiedy indziej miały bujne kształty, w niektórych czasach ceniono smukłe uda, kiedy indziej grube nogi, czasem ceniono wysokie kobiety, potem niskie itp.
Czy supermężczyzna jest ideałem?
Ciało i twarz człowieka ujawniają obecność hormonów płciowych. Jeśli ciało kobiety zawiera dużo hormonów żeńskich, to coraz bardziej wyraziste stają się te cechy, które nadają kobiecie atrakcyjności ? wydatne piersi, długie nogi, zaokrąglone biodra i wcięcie w talii.
Naukowcy spodziewali się w związku z tym, że podobna zasada będzie obowiązywać w świecie mężczyzn. Im więcej hormonów męskich ujawnia się w budowie ciała i wyglądzie twarzy, tym bardziej atrakcyjny będzie mężczyzna.
Ta hipoteza okazała się jednak błędna! Im więcej jest męskich hormonów, tym silniej zarysowane są w twarzy łuki brwiowe, bardziej wystająca szczęka, silniejszy zarost itp. Im więcej hormonów żeńskich zawiera ciało mężczyzny, tym bardziej ?okrągłe? i łagodne stają się jego rysy twarzy.
Za najbardziej atrakcyjne uważane były te twarze mężczyzn, które ujawniały obecność większej ilości hormonów żeńskich!
Biologia i uroda
Wielu psychologów uważa, że za naszymi preferencjami co do drugiej płci rządzą geny. To ewolucja sprawiła, że obecność pewnych cech u partnera jest pożądana. Mężczyźni nauczyli się zwracać uwagę przede wszystkim na te cechy, które świadczą o kobiecym zdrowiu, dojrzałości seksualnej i zdolności urodzenia zdrowych dzieci, a także niewinności. Kobiety zaś nauczyły się poszukiwać mężczyzn, którzy nie tylko dobrze wyglądają, ale posiadają także pewne cechy charakteru. To one bowiem mogą zapewnić kobiecie utrzymanie, opiekę i dobrobyt. Dlatego atrakcyjny mężczyzna wcale nie musi wyglądać jak model?
|