tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Szczepienia - sukces medycyny

 
Od 21 do 27 kwietnia, po raz siódmy, obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień


Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: ?Zapobiegaj. Chroń. Szczep?. Głównym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie liczby szczepień, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka, do których trudno dotrzeć (np. Romowie, emigranci) oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.
Wśród lekarzy od ponad 100 lat panuje consensus ? szczepienia to kwestia odpowiedzialności za zdrowie swoje, rodziny a także całej populacji. Niestety, świadomość społeczna w tym względzie wciąż wymaga pracy u podstaw. Z badań zrealizowanych przez SMG/KRC Poland Media SA w lutym 2010 wynika, że tylko jedna osoba dorosła na sześć szczepiła się przeciwko grypie, jedna na dziesięć przeciw żółtaczce, a tylko 8 proc. przeciw tężcowi.
Zapytani o choroby, przeciwko którym można się zaszczepić, badani wymieniają grypę, żółtaczkę typu B oraz schorzenia dziecięce: ospę wietrzną, odrę różyczkę, świnkę. Mimo to, przeciętny respondent jest w stanie spontanicznie wymienić tylko 2?3 choroby, przeciwko którym można się szczepić.
Szczepionki zawierają żywe, o osłabionej zjadliwości lub zabite drobnoustroje lub ich fragmenty, które po wprowadzeniu do organizmu wywołują odpowiedź układu odpornościowego przeciw określonym czynnikom chorobotwórczym. Stosowanie szczepień jest szczególnie istotne w zapobieganiu chorobom wirusowym, które z reguły są bardzo trudne do leczenia farmakologicznego. Korzyści, jakie płyną ze szczepień zauważalne są zarówno w skali mikro jak i makro. Korzysta osoba zaszczepiona: nie choruje, nie płaci za leki, a zaszczepione dzieci nie opuszczają zajęć w szkole, a także rodzina i znajomi, ponieważ nie dochodzi do przenoszenia choroby. Plusy są zauważalne także w całym społeczeństwie i państwie, bo nie ma potrzeby obciążania budżetu kosztami leczenia chorób i ich powikłań, a pracownicy płacą podatki zamiast eksploatować pracodawcę i ZUS przebywając na zwolnieniu lekarskim.
W Polsce obowiązkowe, a więc bezpłatne dla pacjenta są szczepienia przeciw WZW B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, haemophilus influenzae typu B, odrze, śwince, różyczce, a także, w przypadku tzw. grup ryzyka, przeciwko ospie wietrznej i pneumokokom. W szczególnych okolicznościach zakres ten się poszerza. Zdaniem wielu specjalistów brakuje przede wszystkim szczepionki przeciwko potencjalnie śmiertelnym pneumokokom dla wszystkich niemowląt, meningokokom oraz rotawirusom, które powodują wiele komplikacji zdrowotnych, wymagających kosztownego leczenia szpitalnego. Wymienia się również szczepionkę przeciw wirusom zapalenia wątroby typu A, mimo, że zachorowalność jest obecnie niska dzięki poprawie warunków sanitarnych. Niemniej wirus istnieje i zakaża. Nie ma również powszechnych szczepień przeciwko ospie wietrznej, która atakuje nawet ponad 180 000 dzieci rocznie, z czego około 1000 leczonych jest w szpitalach z powodu poważnych powikłań. Mimo że szczepionka jest dostępna, to nie stosuje się jej powszechnie z powodów finansowych. Szczepionki na wymienione choroby dostępne są odpłatnie.
Wśród najważniejszych problemów, które będą poruszane w czasie tygodnia szczepień znajdą się: konieczność szczepień przeciwko odrze, której wyeliminowanie w regionie europejskim do 2015 roku jest jednym z celów Światowej Organizacji Zdrowia. Lokalne epidemie tej choroby pojawiają się w naszym regionie nawet w tych państwach, które nie powinny mieć problemów ze szczepieniami, jak Włochy, Wielka Brytania czy Francja. W 2011 roku odnotowano około 35 tys. przypadków odry w 42 krajach. Dziewięć osób zmarło, a ok. 7 tys. było hospitalizowanych ? poinformowała przedstawicieli stowarzyszenia ?Dziennikarze dla zdrowia? Paulina Miśkiewicz, dyrektorka Biura WHO w Polsce. Tematem wartym podkreślenia będzie także kluczowa rola pracowników ochrony zdrowia w promowaniu szczepień wśród rodziców.
Wśród pozostałych celów obchodów VII Europejskiego Tygodnia Szczepień znalazły się również: utrzymanie statusu regionu wolnego od polio (w tym roku przypada 10. rocznica ogłoszenia tego faktu, ale ogniska epidemiczne tej choroby istnieją jeszcze na świecie, np. w Chinach, Pakistanie) oraz promowanie szczepień dla osób w podeszłym wieku, dla których te przeciwko grypie należą do kategorii ratujących życie.
Polskie obchody koordynuje Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.
Więcej informacji na stronie WHO: http://www.euro.who.int/eiw2012.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (770) z dnia 13 Kwietnia 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »