tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Apelujemy!

 

Po raz kolejny doszło na naszym terenie do tragedii – na skutek wybuchu pieca centralnego ogrzewania bardzo poważnie ucierpiał 54–letni mężczyzna. Wcześniej były przypadki zatrucia tlenkiem węgla i pożarów. Co roku, tuż przed sezonem, na naszych łamach przypominamy o zasadach bezpieczeństwa. Niestety, jak się okazuje, ludzie wciąż je ignorują. Najłatwiej jest przekonać się o tym, wychodząc na ulicę w rejonie, gdzie domy ogrzewane są piecami. O tym, że smród aż dusi oraz truje wszystkich wokół nie ma co mówić, bo każdy to czuje…
Policja, straż pożarna oraz my po raz kolejny więc apelujemy o prawidłowe korzystanie z pieców i kominków. Palenie w piecu wymaga ścisłego przestrzegania dwóch podstawowych zasad. Pamiętaj, zanim rozpalisz, sprawdź czy podłączenie pieca jest prawidłowe i upewnij się, czy kanały wentylacyjne są drożne. Jeśli sam tego nie potrafisz wezwij do pomocy kominiarza!
Piec to nie śmietnik! Nie wolno używać do spalania odpadków. Plastik, butelki, siatki, folie, malowane drewno, a nawet kolorowe gazety są niebezpieczne, bo zalepiają piec, a dym – zamiast wydostawać się na zewnątrz – wraca do domu i może być przyczyną zatrucia. W domowych piecach jest zbyt niska temperatura spalania i z tego powodu rozkład termiczny jest niecałkowity, stąd też tak często spotykany fetor. Należy też pamiętać, że związki chemiczne wytwarzane w czasie spalania, mogą wywołać rozmaite choroby, poczynając od alergii i astmy, na chorobach układu krążenia kończąc. Pamiętajmy o tym, że trujemy nie tylko siebie, ale i innych, w tym nasze dzieci!
Sadze i osady odkładają co może być przyczyną pożarów. Dlatego nigdy nie rozpalaj w piecu stosując materiały łatwopalne, tj. nie podlewaj drewna lub węgla dla szybszego rozpalenia benzyną. Przed rozpaleniem ognia sprawdź czystość pieca, a do palenia używaj tylko materiałów do tego przeznaczonych!


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (712) z dnia 4 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »