tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Seniorzy z Żarnowa w regionie nysko–jesienickim

 
Szóstą z kolei wycieczką realizowaną w ramach Programu Integracji Społecznej (PPWOW) dla Klubu Aktywnego Seniora przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Żarnowie był wyjazd w region nysko–jesienicki leżący po obu stronach granicy polsko–czeskiej. Wycieczka odbyła się w dniach 4–5 września, a wzięło w niej udział 38 osób

Głównymi celami wyjazdu były: zamek w Mosznej, Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, Muzeum Nyskie i zabytki tego miasta: kościół św. Jakuba i Agnieszki, Dom Wagi Miejskiej, Piękna Studnia, fontanna Trytona, ratusz, wieże Ziembicka i Wrocławska.
Sobota zakończyła się noclegiem w Głuchołazach, które niegdyś były uzdrowiskiem. Miasto położone jest blisko granicy polsko–czeskiej i dzięki temu odwiedziliśmy Lazne Jesenik, oglądając m.in. dom, w którym urodził się Vinzenz Priessnitz – twórca wodolecznictwa. To od jego nazwiska urządzenie w łazienkach nosi nazwę prysznic. Największym systemem jaskiniowym w Republice Czeskiej z ogromnymi formacjami naciekowymi, masywnymi stalaktytami i tajemniczymi jeziorkami są jaskinie Na Pomezi. Zwiedziliśmy je, zachwycając się salami i korytarzami, o poetyckich nazwach np.: Sala Lodowa, Sala pod Wierzbą Płaczącą, Korytarz Rzymskich Łaźni. Godnym polecenia jest Rejviz – najwyżej położona gmina na Śląsku.
Dużo turystów wędruje do rezerwatu Mechove Jezirka do którego dochodzi się ścieżką dydaktyczną od pensjonatu Rejviz, w którym oglądać można wyrzeźbione w oparciach krzeseł twarze mieszkańców. Ostatnią miejscowością czeską którą oglądaliśmy były Zlate Hory, związane z wydobywaniem złota. W XVII wieku odbywały się tu także procesy czarownic.
Warto dodać że uczestnicy wycieczki zdobywali przy okazji punkty do odznaki turystycznej „111”, potwierdzając odciskiem pieczęci bytność w ciekawych turystycznie miejscach. Planowane są dalsze wycieczki w ten niezwykle ciekawy region turystyczny, a najbliższa odbędzie się w końcu października pod nazwą „Zamki w Czechach”.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (688) z dnia 17 Września 2010r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »