tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Zdaniem psychologa

 

Nasza psychika może chorować na różne sposoby. Mogą chorować nasze uczucia ? wtedy mamy depresję lub nie potrafimy innym przebaczać. Mogą chorować nasze zachowania ? na tym polega wiele nałogów. Mogą też chorować nasze myśli?

Zdrowy rozsądek

Myśli mogą być chore na różne sposoby. Na przykład mogą pojawiać się w naszej głowie automatycznie, tak jakby wymknęły się spod kontroli. ?Oni mnie nienawidzą?, ?Zaraz coś się stanie?? itp. Takie automatyczne myśli mają moc wywoływania lęków i dziwnych zachowań. Możemy też myśleć ciągle o jednym temacie ? np. seksie, porażkach, niebezpieczeństwach itp. To tak zwane myśli natrętne, które mogą potężnie dokuczyć człowiekowi.
Wielu psychologów uważa też, że myśli mogą chorować w mniej wyraźny sposób ? mogą to być niezdrowe, szkodliwe życiowo przekonania, które sprawiają, że człowiek podejmuje błędne decyzje i ponosi ciągle te same porażki.
Oto jakie przekonania są niezdrowe.

Na szczęście wystarczy poczekać
Niektórzy ludzie uważają, że aby w życiu stało się to, czego pragniemy, trzeba po prostu cierpliwe czekać. ?Los po prostu przynosi coś niezwykłego: wygram w totolotka, ktoś się we mnie zakocha, dostanę awans i wtedy wszystko będzie wspaniale ??
To niezdrowe przekonanie, które skłania do bierności. Lepiej w życiu się sprawdza przekonanie, że aby przytrafiało się nam to, czego pragniemy, musimy się o to troszczyć i brać ster we własne ręce.
Jeśli jesteśmy przekonani, że nasze szczęście zależy przede wszystkim od czynników zewnętrznych a nie od naszej wewnętrznej postawy wobec zdarzeń życiowych, zwykle kończy się to zgorzknieniem i poczuciem zmarnowanych szans.
Trzeba zmieniać innych ludzi
To inny szkodliwy sąd. Kryje się za nim też przekonanie, że inni ludzie są od nas gorsi a dla naszej osobistej egzystencji i szczęścia szalenie ważne jest to, co ci inni ludzie robią. Tymczasem pragnienie zmieniania innych jest sposobem na pielęgnowanie własnych wad. Łatwiej na przykład rodzicowi kazać dziecku uczyć się, niż pokazać mu na swoim przykładzie, że codziennie czegoś się uczy zamiast, np. oglądać telewizję.

Trzeba koncentrować się na niebezpieczeństwach
Wielu ludzi sądzi, że jeśli coś im zagraża, muszą skupić na tym całą swoją uwagę. Lepiej w życiu sprawdza się przekonanie, że niebezpieczeństwom należy stawić czoła, ale jeśli nic nie można na nie poradzić, trzeba przestać o nich myśleć.
Wyobraźmy sobie, np. lot samolotem. Wszyscy pasażerowie wiedzą, że może zdarzyć się coś złego. Niektórzy potrafią jednak przestać o tym myśleć. Inni aż do lądowania koncentrują się na niebezpieczeństwie i czują lęk.

Oto inne szkodliwe przekonania życiowe
* Trzeba być kochanym i aprobowanym przez wszystkich za wszelkie swoje postępki (zamiast koncentracji na rozwijaniu szacunku do własnej osoby i skupieniu się raczej na kochaniu innych niż byciu kochanym).
* Rzeczą tragiczną jest niepowodzenie pewnych własnych planów lub zamierzeń (zamiast przekonania, że jeśli coś się nie udaje, można to zmienić w przyszłości lub pogodzić się z porażką i żyć normalnie dalej).
* Lepiej unikać trudności niż się z nimi mierzyć.
* Wszystko należy robić perfekcyjnie (zamiast przekonania, że istotą rzeczy jest podejmowanie działań, a nie bezbłędne ich wykonywanie).
* Pewne działania są jednoznacznie złe i nikczemne, nie znajdują żadnego wytłumaczenia, a ludzie którzy się ich dopuszczają zasługują na najgorszą karę (zamiast traktowania tych działań jako objawy głupoty, arogancji lub zaburzeń).


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 37 (740) z dnia 16 Września 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »