tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Zapnij pasy - dla siebie

 
W 60% wypadków, pasy uratowały ludziom życie. Przypadki, kiedy zaszkodziły, są naprawdę incydentalne

Nie z obawy przed mandatem, ale dla własnego bezpieczeństwa warto zapinać w aucie pasy. Choć taki obowiązek kierowcy i ich pasażerowie mają od ponad 20 lat, do niektórych wciąż nie dociera, że prawidłowo zapięte pasy mogą uratować zdrowie i życie.
W czwartek, 13 marca, w ramach akcji ogólnopolskiej, opoczyńscy policjanci przeprowadzili działania pod hasłem "Pasy". W jej ramach sprawdzali czy kierowcy i pasażerowie aut stosują się do obowiązku jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci przewożone są w specjalnych fotelikach. Skontrolowano 45 pojazdów, w których 27 kierujących i 1 pasażer nie miało zapiętych pasów.
Mimo wzrostu świadomości kierowców i podróżnych, wciąż można zauważyć osoby, które sięgają po pasy na widok policyjnego patrolu, nawet prowadząc jednocześnie samochód. Bywają i tacy, którzy tylko udają, trzymając w czasie podróży przełożony przez tułów pas ręką. Kogo chcą oszukać? Czy pasy zapinamy dla policjanta? Z obawy przed mandatem? Czy dla własnego bezpieczeństwa. Przecież chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że zapięcie pasów, nawet podczas krótkiej podróży, może uratować życie. Nawet jeśli bezgranicznie ufamy swoim umiejętnościom za kierownicą, nie ufajmy innym użytkownikom dróg. Przecież chodzi o zdrowie i życie ? nasze i naszych bliskich.
Zapinanie pasów bezpieczeństwa to podstawowy sposób na zwiększenie swoich szans na przeżycie wypadku. W przypadku osób siedzących z przodu zmniejsza ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych o 45%, a ciężkich nawet o 50%. Człowiek jadący samochodem z prędkością 80 km/h bez zapiętych pasów w przypadku zderzenia ma niewielkie szanse na przeżycie. Wypadek trwa ułamki sekund. Jak podaje Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego: po 0,026 sekundy od początku wypadku zderzak i przód samochodu jest już zgnieciony, a niezapięty pasami kierowca kontynuuje ruch z prędkością 80 km/h. Po 0,068 sekundy ciało kierowcy uderza w deskę rozdzielczą z siłą sześciu ton. Po 0,100 sekundy ciało kierowcy po uderzeniu w kolumnę kierownicy wypada na zewnątrz, wybijając przednią szybę ? obrażenia powodują śmierć na miejscu. Po 0,150 sekundy w miejscu wypadku zalega cisza.
Pamiętajmy, aby pasy były zapięte prawidłowo. Nie mogą być skręcone. Nie powinny też znajdować się na szyi, gdyż w czasie zderzenia mogą doprowadzić do uduszenia. Zwróćmy uwagę, aby pas zawsze był sztywno zapięty, w przeciwnym razie możemy uderzyć w kierownicę lub szybę, zanim on zadziała. Pilnujmy, aby nie zsunął się na linię żeber. Jeśli dojdzie do wypadku, żebra mogą zostać połamane i przebić płuca oraz serce. Dolna część pasa powinna opinać biodra, inaczej pas zmiażdży narządy wewnętrzne podczas zderzenia.
I jeszcze jedno. Jeżeli w aucie posiadamy poduszki powietrzne, pamiętajmy, że zabezpieczają one ciało i głowę przed urazami, ale tylko w przypadku zapiętych pasów bezpieczeństwa. Inaczej, gdy wybuchną, mogą doprowadzić nawet do złamania karku.
Za jazdę z niezapiętym pasem bezpieczeństwa grozi mandat w wysokości 100 zł. Ta sama kara dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażera. Ale że za bezpieczeństwo przewożonego w aucie pasażera odpowiada kierowca, w sytuacji, gdy ma on niezapięty pas mandat mogą dostać oboje. Pamiętajmy jeszcze, że dzieci w wieku do 12 roku życia, które nie osiągnęły jeszcze 150 cm wzrostu, muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Przewożenie dzieci poza nim grozi mandatem w wysokości 150 zł. Pamiętajmy, że nie uniknięcie mandatu, a troska o własne bezpieczeństwo powinna sprawiać, że pas zapinamy za każdym razem.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (871) z dnia 21 Marca 2014r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »