tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 ZUS przelicza okresy zerowe

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o możliwości przeliczenia świadczenia w związku z możliwością uwzględnienia wynagrodzenia minimalnego za okresy, w których niemożliwe było ustalenie faktycznego wynagrodzenia. Każdy kto złoży podobny wniosek do ostatniego dnia grudnia może liczyć na wyrównanie świadczenia za cały 2009 r.
Chodzi o tzw. okresy zerowe, które uznane zostały przez ZUS za okresy składkowe, ale brakuje dokumentacji potwierdzającej wysokość wynagrodzenia w tym czasie. Jeżeli taki okres wliczany był do podstawy wymiaru emerytury lub renty do końca 2008 r. ZUS musiał przyjmować, że wynagrodzenie w takim okresie wynosiło zero złotych.
Jednak od początku 2009 r. istnieje możliwość przeliczenia świadczeń z wykorzystaniem wynagrodzenia minimalnego w okresach za które brak dokumentacji płacowej. Na wniosek zainteresowanego ZUS zastąpi każdy „zerowy” miesiąc wliczony do podstawy wymiaru emerytury lub renty minimalnym miesięcznym wynagrodzeniem, wyliczanym proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i do okresu pozostawania w ubezpieczeniu pracowniczym. Oznacza to, że jeżeli pracownik wykonywał pracę np. na pół etatu to do wyliczenia wysokości świadczenia przyjęta zostanie połowa wysokości minimalnego wynagrodzenia.
Pozytywnie rozpatrzone wnioski złożone do końca 2009 r. roku będą skutkować przeliczeniem świadczenia z wyrównaniem od 1 stycznia 2009 r. Jeżeli wniosek zostanie złożony po 31 grudnia 2009 r. emerytura lub renta w przeliczonej wysokości będzie przysługiwała od początku miesiąca, w którym wniosek został złożony.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (649) z dnia 18 Grudnia 2009r.
W dziale Finanse dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »