tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »

Sprzedam pszenżyto, tel. 500 176 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Kultura

 Wakacyjna przygoda z TPD

 
Zarząd Powiatowy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci już tradycyjnie zorganizował wakacyjną wycieczkę pełną atrakcji

Wycieczki organizowane przez zarząd TPD charakteryzują się nie tylko świetną zabawą, ale także nauką poprzez zabawę i rozwijaniem zainteresowań młodych ludzi.
W siedmiodniowej wyprawie, trwającej od 28 czerwca do 4 lipca, uczestniczyło 36 dzieciaków. Grupa wyruszyła rano we wtorek, 28 czerwca. Po drodze do głównego celu wyprawy wycieczkowicze zatrzymali się w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie zwiedzili sanktuarium. Następnie w Inwałdzie zwiedzili Park Miniatur Świata. Kolejnym przystankiem były Wadowice, gdzie dzieciaki zobaczyły m.in. Dom Papieski oraz Bazylikę. Wieczorem grupa dotarła do Zakopanego, które przywitało ich deszczem. Po zjedzeniu obiadokolacji i rozpakowaniu się kierowniczka wycieczki, Jolanta Zapała przeprowadziła prelekcję o zasadach zachowywania się w grupie, w miejscu zakwaterowania i w górach.
Kolejnego dnia opocznianie udali się do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, gdzie uczestniczyli we mszy. Potem grupa udała się do Chochołowa, by zobaczyć, wpisane przez Unesco do światowej listy zabytków, ciekawe, drewniane góralskie chałupy, z których aż 120 jest objętych stałą opieką konserwatorską.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Tatrzańskim. Tam dzieciaki miały okazję zapoznać się z tradycjami góralskimi, dziełami sztuki, a także roślinnością Tatr i oczywiście zwierzętami, które w nich żyją. W pensjonacie opiekunowie wycieczki przeprowadzili pogadankę ?Jak mądrze decydować?. A wieczorem odbyła się zabawa dyskotekowa.
Kolejnego dnia mimo niesprzyjającej pogody, wszyscy podróżnicy wyruszyli do Morskiego Oka. Po powrocie do ?Małgorzatki? i odpoczynku organizatorzy przeprowadzili kolejne zajęcia profilaktyczne ?Co alkohol robi z moim ciałem??. Dzieci rozwiązywały krzyżówkę, a najlepsza grupa otrzymała nagrody ufundowane przez TPD.
W piątek, 1 lipca ze względu na ciągłe intensywne opady deszczu, podjęto decyzję o pozostaniu w pensjonacie. Mimo tego, dzieci nie narzekały na nudę. Przygotowano ciekawe zajęcia, zabawy, konkursy z nagrodami. Także tego dnia uczestnicy wyprawy bawili się wspólnie podczas dyskoteki.
Także w sobotę, 2 lipca pogoda zaskoczyła turystów. Z pensjonatu widać było ośnieżone szczyty Tatr. Gwałtowne ochłodzenie i opady śniegu spowodowały, że o spacerze w góry nie było mowy. Organizatorzy w trosce o dzieci musieli zmienić plan wycieczki. Dzieciaki miały okazję obejrzeć drugą część filmu ?Kung Fu Panda?. Po seansie, w strugach deszczu, uczestnicy spacerowali po Krupówkach. Odwiedzili także groby znanych pisarzy m.in. Kornela Makuszyńskiego, Ignacego Witkiewicza. Dzieci w zadumie słuchały przewodnika Wiktora Biernackiego, który wspominał także młodych ratowników, którzy stracili życie niosąc pomoc innym. Po południu, kiedy trochę się wypogodziło turyści udali się na Kopieniec Wielki.
Następnego dnia, zaplanowano zdobywanie szczytu Gubałówki. Niestety, już w połowie drogi zaczął padać deszcz, dlatego też wszyscy zrezygnowali z dalszej wędrówki i zjechali na dół kolejka. Po dotarciu do pensjonatu został rozstrzygnięty konkurs literacki na wiersz lub opowiadanie z pobytu w Zakopanem. Kilka nagród, TPD otrzymało od poetów działających w Klubie Literackim ?Nad Waglanką?. Przy okazji zostały podsumowane także inne konkursy. Każde dziecko otrzymało nagrodę. Wieczorem wycieczkowicze wybrali się jeszcze na spacer po Krupówkach, by posłuchać góralskich kapel.
Czas wypełniony po brzegi atrakcjami, szybko płynie. W poniedziałek, 4 lipca uczestnicy udali się w drogę powrotną do Opoczna. Po drodze zatrzymali się jeszcze w Krakowie, gdzie zwiedzili m.in. Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki oraz Wawel.
Zarząd Powiatowy TPD za naszym pośrednictwem serdecznie dziękuje burmistrzowi Janowi Wieruszewskiemu oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do zorganizowania tak udanego wypoczynku.
Nad bezpieczeństwem grupy czuwała kierowniczka wycieczki Jolanta Zapała, prezes TPD Helena Stasiak, członkinie TPD Maria Gradzińska i Aneta Palkowska. Pilotem wycieczki był Wiktor Biernacki.

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (731) z dnia 15 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »