tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Tydzień na drogach

 Wypadek w GrążowicachPiją i jeżdżą!
* 2 sierpnia o godz. 16.30 w Bukowcu Opoczyńskim policjanci zatrzymali 36?letniego Tomasza M., który kierował motorowerem w stanie nietrzeźwym. Badanie przeprowadzone po przewiezieniu mężczyzny na komendę wykazało, że miał 0,9 promila alkoholu w organizmie.
* Tego samego dnia o godz. 18.50 na ul. Kwiatowej w ręce policji wpadł nietrzeźwy rowerzysta ? 38?letni Aleksy S. Miał 0,54 promila alkoholu.
* Dwie godziny później na ul. M. Skłodowskiej?Curie patrol policji zatrzymał 25?letniego Tomasza W., który kierował motorowerem. Badanie alkomatem ujawniło w jego organizmie 1 promil alkoholu.
* 4 sierpnia o godz. 14.15 w Paradyżu policjanci zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego. Tym razem był to 30?letni Konrad C., który kierował peugeoutem. Mężczyzna miał 1,94 promila alkoholu. Zatrzymano mu prawo jazdy.
* Tego samego dnia, o godz. 16.20 w Mroczkowie Dużym pijany mężczyzna nie dosyć, że wsiadł na motocykl WSK, to jeszcze posadził na siedzeniu 5?letnie dziecko. Niestety 55?letni Marcin S. nie zapanował nad pojazdem i doprowadził do jego wywrócenia. W efekcie dziecko doznało poważnych obrażeń ? urazu nogi i kręgosłupa oraz ogólnych potłuczeń. Przewieziono je do szpitala w Bełchatowie.
* 5 sierpnia o godz. 16.10 w Ostrowie (gmina Opoczno) zatrzymano motorowerzystę, 48?letniego Sławomira R., który ? jak wykazało badanie ? miał 2,53 promila alkoholu w organizmie.
* 6 sierpnia o godz. 10.00 w Małoszycach (gmina Poświętne), na drodze krajowej nr 48, policjanci zatrzymali jadącego rowerem 54?letniego Michała L., którego zachowanie oraz sposób jazdy wskazywały na spożycie alkoholu. Mężczyzna nie zgodził się jednak na badanie alkomatem, dlatego pobrano mu krew do badań.
* Pół godziny później nietrzeźwy kierujący doprowadził do wypadku w Dzielnej. 25?letni Ryszard G., kierując mercedesem, próbował wyminąć z prawej strony skręcające BMW kierowane przez 27?letnią Iwonę N. Doprowadził do zderzenia pojazdów ? uderzył w prawy bok BMW, w wyniku czego kobieta doznała złamania obojczyka. Kierowca mercedesa miał 0,72 promila alkoholu w organizmie.
* Tego samego dnia, o godz. 12.15, na ul. Lipowej w Paradyżu w ręce policji wpadł nietrzeźwy rowerzysta, 31?letni Mirosław M., który miał 3,25 promila alkoholu.

Śmierć pod traktorem
2 sierpnia około godz. 21.30 doszło do tragicznego wypadku w Psarach, w gminie Sławno. 34?letni mężczyzna, kierujący ciągnikiem ursus z przyczepą załadowaną drzewem, z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z polnej drogi do rowu. Traktor przewrócił się i przygniótł kierowcę, który na skutek odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. Pojazdem jechał również 63?letni mężczyzna, ojciec ofiary, który zdążył zeskoczyć unikając obrażeń. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia. Nie ma jeszcze wyników badania krwi, które wykazać ma, czy mężczyźni byli nietrzeźwi.

I znowu traktorzysta
Do kolejnego wypadku z udziałem traktorzysty doszło 7 sierpnia na krajowej ?dwunastce? w Grążowicach w gminie Sławno. Około godz. 12.20 78?letni kierowca ciągnika rolniczego ursus wyjeżdżając z drogi podporządkowanej na drogę K?12 nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu ciężarowemu mercedesowi valio, doprowadzając do zderzenia pojazdów. W wyniku uderzenia traktor wjechał do przydrożnego rowu (patrz foto). Kierowca ciągnika z obrażeniami ciała trafił do szpitala w Opocznie.
Warto w tym miejscu zaapelować o rozsądek do wszystkich użytkowników ciągników rolniczych. Niejednokrotnie, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, w trakcie wzmożonych prac polowych, można zaobserwować przypadki bezmyślności traktorzystów. Pojazdy ? w różnym stanie technicznym ? bywają przeładowane. Pasażerowie siedzą często na niezabezpieczonych błotnikach, dyszlach lub na przyczepach załadowanych słomą czy sianem. Traktorami jeżdżą dzieci (!), wprawiając w dumę bezmyślnych opiekunów. Bywa, że ciągnikami kierują osoby nietrzeźwe, sądząc, że jedynym zagrożeniem są dla nich policjanci z alkomatem. Tymczasem każdego roku, właśnie w okresie letnim, dochodzi do wielu wypadków z udziałem traktorzystów.

Współwinni
* 2 sierpnia o godz. 9.40 w Krasiku (gmina Paradyż) w trakcie nieprawidłowego wyprzedzania doszło do zderzenia ciągnika siodłowego DAF z naczepą kierowanego przez 31?letniego Łukasza O. z renaultem megane kierowanym przez 38?letniego Andreę S. Obu mężczyzn ukarano mandatem.
6 sierpnia o godz. 14.15 na łuku drogi wojewódzkiej nr 726 w Miedznej Murowanej, podczas wymijania, zderzyły się dwa tiry ? MAN z naczepą kierowany przez 23?letniego Damiana G. i renault kierowany przez 59?letniego Czesława O. Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji stwierdzili, że obaj kierowcy przyczynili się do zdarzenia, w związku z czym obu ukarano mandatami.

Cofaj, cofaj!
3 sierpnia o godz. 13.20 na parkingu przy skrzyżowaniu ulic Kopernika i Biernackiego w Opocznie kierująca toyotą avensis 49?letnia Małgorzata A. nie zachowała należytej ostrożności podczas cofania i najechała na renaulta clio należące do 26?letniej Sylwii P. Kobietę ukarano mandatem.

Mimo zakazu
3 sierpnia ok. godz. 16.00 na ul. Słowackiego w Opocznie policjanci zatrzymali kierującego audi, 21?letniego Damiana N. Mężczyznę obowiązywał zakaz prowadzenia pojazdów.

Nie swoim pasem
4 sierpnia około godz. 10.00 w Kunicach kierujący oplem astrą z przyczepą 46?letni Zdzisław L. jadąc po niewłaściwej stronie drogi doprowadził do zderzenia z traktorem kierowanym przez 62?letniego Jana B. Sprawcę zdarzenia ukarano mandatem, z kolei właściciel ciągnika nie dosyć, że nie miał tablic rejestracyjnych pojazdu, to jeszcze nie miał opłaconego ubezpieczenia OC, z czego będzie się musiał tłumaczyć przed funduszem gwarancyjnym.

Za szybko
* 4 sierpnia ok. godz. 21.00 w Myśliborzu (gmina Opoczno) 14?letni Rafał B. jadąc zbyt szybko motorowerem nie zachował należytej ostrożności i uderzył w stojący na poboczu inny motorower. Chłopiec z ogólnymi potłuczeniami i otarciami naskórka został przewieziony do opoczyńskiego szpitala na obserwację. Dodajmy w tym miejscu, że kierujący motorowerem ? również, a może przede wszystkim nieletni ? powinni zachować dużą ostrożność na drodze, zakładać kaski, a także wozić ze sobą niezbędne dokumenty, m.in. kartę motorowerową, czy dokument ostatniego badania technicznego pojazdu. Nie należy udostępniać motorowerów dzieciom, które jeszcze nie mają karty. Niestety zdarza się, że rodzic uczy dziecko jazdy motorowerem na drodze publicznej twierdząc, że siedząc z tyłu jest w stanie zapanować nad pojazdem. W takim wypadku za udostępnienie pojazdu osobie nieuprawnionej do kierowania nim odpowiada rodzic.
* 5 sierpnia o godz. 8.45 na ul. Kolberga w Opocznie kierująca renaultem clio 51?letnia Anna K. nie dostosowała prędkości do warunków na drodze i wjechała w słup oświetleniowy. Kobietę ukarano mandatem, a w związku ze znacznym uszkodzeniem renaulta zatrzymano również dowód rejestracyjny pojazdu.

Ustalą
5 sierpnia o godz. 12.15 doszło do groźnego wypadku w Radoni (gmina Mniszków). Kierujący fiatem seicento 35?letni Przemysław P. z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwny pas ruchu, a następnie wjechał do rowu, gdzie dachował. Mężczyznę z obrażeniami ciała przetransportowano do szpitala w Łodzi.

Dziecko na rowerze
Na szczęście nic poważnego nie stało się 6?letniemu chłopcu, który 6 sierpnia o godz. 15.35, jeżdżąc rowerem po ul. Kowalskiego ? bez opieki dorosłych ? wyjechał z drogi podporządkowanej w ul. Szewską, wprost pod renaulta kierowanego przez 62?letniego mężczyznę. Kierowca jechał wolno i chyba dzięki temu nie doszło do tragedii. Chłopiec uderzając w auto spadł z rowerka doznając niewielkich potłuczeń. Przewieziono go do szpitala w Bełchatowie, aby upewnić się, czy nie ma innych obrażeń.
Nie będziemy w tym miejscu rozwodzić się nad bezmyślnością i brakiem wyobraźni dorosłych. Przypomnijmy jedynie, że zgodnie z prawem dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (art. 43 kodeksu drogowego). Nawet, jeśli tylko idzie pieszo chodnikiem. I jeśli do właściwej opieki nad dzieckiem nie skłania niektórych troska o ich bezpieczeństwo, to może przekona ich do tego prawny obowiązek opieki rodzicielskiej. Wszelkie zaniedbania z tej strony są bowiem właściwe dla sądu rodzinnego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (787) z dnia 10 Sierpnia 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »