W koszyczku wielkanocnym
W Wielką Sobotę w godzinach przedpołudniowych pójdziemy do kościołów z wielkanocnymi koszyczkami, by ? jak to nakazuje chrześcijańska tradycja ? poświęcić włożone do nich pokarmy przeznaczone na świąteczny stół. W różnych regionach kraju różna jest zawartość koszyka, ale w każdym znajdują się potrawy stanowiące zestaw podstawowy, jednaki dla wszystkich. Każda z nich swoją obecnością w święconce wyraża głębsze, symboliczne treści i intencje.
Baranek wielkanocny (z cukru lub ciasta) ? symbol Chrystusa, uosabia jego zwycięstwo, chroni dom przed pożarem, a jego mieszkańców przed śmiercią od pioruna.
Chleb ? przypomina Chleb żywy, który zstąpił z nieba, symbol Ciała Chrystusa, jest gwarantem dobrobytu i pomyślności.
Jajka i pisanki ? symbole zwycięstwa nad śmiercią, przypominające o wciąż odradzającym się życiu.
Wędliny ? symbol zdrowia, dobrobytu i płodności.
Ser ? symbol harmonii człowieka z siłami przyrody i gwarancji dobrego chowu zwierząt.
Sól ? symbol prawdy i oczyszczenia, nawiązujący do kazania, w którym Chrystus powiedział o swoich uczniach, że są solą ziemi.
Pieprz i chrzan ? symbolizują biblijne gorzkie zioła i chronią pokarmy przed zepsuciem, a w domyśle i człowieka przed upadkiem moralnym.
Ciasto ? symbol słodyczy Królestwa Niebieskiego.
Do poświęcenia można przynieść jeszcze inne pokarmy: owoce ziemi i wytwory pracy ludzkiej ? jako zapowiedź czekającej wszystkich uczty w tym Królestwie.
|