tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Rok Wodnego Węża

 
Suplement do horoskopu na 2013 rok

Kiedy w niedzielę, 10 lutego, będziemy odpoczywać po tanecznych trudach ostatniej soboty karnawału, na całym Dalekim Wschodzie trwać będzie uroczyste i radosne powitanie nowego Roku Węża. Ulice, sklepy i restauracje udekorowano kolorowymi lampionami, girlandami i wizerunkami tego tajemniczego stworzenia.
Nowy rok księżycowy na Dalekim Wschodzie rozpocznie się 10 lutego dokładnie o godz. 7.22 GMT (w Chinach będzie to godz. 15.22, w Japonii godzinę później). W tym momencie Księżyc znajdzie się w drugim nowiu po przesileniu zimowym (pierwszym nowiu po wejściu Słońca w gwiazdozbiór Wodnika), co oznacza początek nowego roku księżycowego dla wyznawców buddyzmu. W okresie sześćdziesięciu lat Rok Węża występuje pięciokrotnie, każdorazowo związany z innym elementem?żywiołem. Na rok 2013 przypada żywioł wody. W chińskiej filozofii pięciu elementów woda jest przypisana do koloru czarnego. Dlatego chiński rok 2013/2014 możemy nazywać rokiem Czarnego lub Wodnego Węża. Poprzedni rok 2012/2013, który upłynął pod znakiem Czarnego Smoka, był ostatnim rokiem cyklu drewna.

W ubiegłym stuleciu i lata Węża przypadały:
4 lutego 1905 ? 25 stycznia 1906 r.
23 stycznia 1917 r. ? 11 lutego 1918 r.
10 lutego 1929 r. ? 30 stycznia 1930 r.
27 stycznia 1941 r. ? 15 lutego 1942 r.
14 lutego 1953 r. ? 3 lutego 1954 r.
21 lutego 1965 r. ? 21 stycznia 1966 r.
18 lutego 1977 r. ? 6 lutego 1978 r.
6 lutego 1989 r. ? 26 stycznia 1990 r.
13 lutego 2001 r. ? 1 lutego 2002 r.

To ważna informacja dla osób, które urodziły się w podanych okresach i rodziców pociech, które narodzą się w bieżącym Roku Węża, czyli do 29 stycznia 2014 roku. Astrologia chińska jest bowiem pewna, że zwierzę będące regentem roku wywiera przemożny wpływ na charakter i przebieg życia swego podopiecznego.
Aby w pełni docenić prawdziwy charakter Węża, musimy najpierw odrzucić uprzedzenia i spojrzeć na niego oczami starszej od naszej cywilizacji. Wąż w ludowych tradycjach chińskich uważany jest za zwierzę bardzo tajemnicze, ale równocześnie fascynujące, inteligentne, a przede wszystkim mądre, opanowane i obdarzone wyjątkowo silną wolą. Wszyscy wiemy z wiarogodnego źródła, jak trudno było Ewie oprzeć się kusicielskim namowom węża. O ile jednak w kulturze europejskiej wąż jest uosobieniem szatana, który nakłania do grzechu, o tyle w kulturze orientalnej symbolizuje on przede wszystkim mądrość, rozwagę i refleksję.
Inteligentny i sceptyczny Wąż jest urodzonym myślicielem. Głęboka i szczegółowa analiza każdej sytuacji jest u niego zupełnie naturalnym odruchem. Trafność sądów, bystrość umysłu i intuicja ludzi urodzonych w roku Węża jest tak zaskakująca, że zdaje się być czymś nadprzyrodzonym, graniczącym z jasnowidztwem. Chińczycy tak wysoko cenią celność ich opinii, iż mawiają, że tylko głupcy lekceważą rady Węża. Cechy te, przy osobistym uroku, czynią z niego osobowość wielce atrakcyjną. Węże są zwykle szarmanckie, miłe w obejściu, pełne życzliwości. Szczególnie frapujące są kobiety?Węże, potrafią zresztą swoje walory w pełni wykorzystać. Węże nie należą do istot gadatliwych., są to raczej małomówni myśliciele o zacięciu intelektualno?filozoficznym. W trudnych decyzjach Wąż polega wyłącznie na własnej intuicji, nie lubi radzić się innych, nie zwykł analizować poszczególnych racji. A jednak często wygrywa dzięki posiadaniu ?szóstego? zmysłu. W swych przedsięwzięciach jest nieustępliwy i bez względu na cenę zmierza do celu.
Węże pragną posiadać na swój wyłączny użytek majątek i pieniądze ? wąż w kieszeni to nie tylko przysłowie. Sprawy finansowe nie przysparzają im problemów ? łatwo zdobywają pieniądze, korzystnie lokują je w banku lub zyskownych inwestycjach i? bardzo niechętnie się z nimi rozstają. Nie warto więc prosić ich o pomoc finansową, gdyż zawsze znajdą jakiś wykręt. Za to bardzo chętnie będą służyły otoczeniu dobrą radą. Przy większym zaangażowaniu ich skłonność do przesady sprawia, że z chęci pomocy mogą oplątać i zadusić tego, komu pomagają.
W miłości Wąż ? mężczyzna jest zaborczy i zazdrosny, żądając od partnerki absolutnego oddania. Sam jednak nie należy do przesadnie wiernych. Natomiast kobiety zdobywają powodzenie dzięki nieprzeciętnej urodzie, elegancji i nadzwyczaj uwodzicielskim siłom (Greta Garbo, Grace Kelly, Jacqueline Kennedy a także Pola Raksa ? to Węże!). Węże niechętnie zmieniają istniejące układy, ale nie lubią rezygnować z nowych związków. Dlatego nierzadko prowadzą podwójne życie. Podobno bardzo duże znaczenie ma pora roku, w którym Wąż ujrzał świat, a także pora dnia i ówczesna pogoda. Wąż lubi słońce i ciepło, nie znosi chłodu, burzy i mrozu. Dziecko urodzone latem, w dzień słoneczny i upalny będzie ponoć znacznie szczęśliwsze od tego, które powitane zostanie nocą przez grzmoty, wicher lub śnieżycę.
Rok Węża w polityce też może zależeć od jego cech osobniczych. Jest to zwierzę z gruntu spokojne, nie pozwoli jednak, aby ktoś zadrasnął jego ambicję, bo wtedy potrafi zadać nawet śmiertelny cios. Dlatego Rok Węża zwykle charakteryzuje się ważnymi działaniami dyplomatycznymi i rozstrzygnięciami politycznymi, a także dążnością do pokojowego i rozsądnego rozwiązywania sporów. Nie można wykluczyć jednak wybuchów niezadowolenia, a nawet niepokojących konfliktów lokalnych. Na scenie politycznej zaciętą wojnę będą ze sobą toczyć tzw. siły dobra i siły zła, a więc dojdzie zapewne do poważnych wstrząsów i zmian. Poprzednie lata Węża to m.in.: 1917 rok ? wybuch Rewolucji Październikowej, 1929 rok ? wielki kryzys ekonomiczny, krach na giełdzie, 1941 rok ? wojna Niemiec hitlerowskich z ZSRR i, po ataku na Pearl Harbour, przystąpienie USA do II wojny, 1953 rok ? śmierć Stalina, ale też zdobycie Mount Everestu, 1989 rok ? przełom polityczny w Polsce.
Preferowane przez Węża zawody: lekarz (głównie psychiatra), psycholog, prawnik, aktor, dyplomata i handlowiec. Wśród Węży znajdujemy uczonych, filozofów, mędrców i myślicieli ? ich galerię otwierają: Mikołaj Kopernik, Karol Ludwik Monteskiusz, Jan Kalwin, Jan XXIII, Mahatma Ghandi i Indira Ghandi oraz Mao Tse-tung. W Roku Węża urodzili się politycy ? ofiary zamachów: Abraham Lincoln, John Kennedy i Martin Luther King, pisarze i poeci: Andre Gide, Gustaw Flaubert, Jan Charles Baudelaire, Fiodor Dostojewski i Jean Paul Sartre, kompozytorzy: Jan Brahms, Franz Peter Schubert i Bela Bartok oraz najsłynniejszy malarz XX wieku ? Pablo Picasso. Wężem był też Giovanni Giacomo Casanova.
Opr.: ergerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (813) z dnia 8 Lutego 2013r.
W dziale Ciekawostki dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »